Да подкрепим инициативата - СИП Авиация и моделиране

Организации за моделизъм, клубове по интереси, интересни дейности във връзка със стендовия моделизъм.

Re: Да подкрепим инициативата - СИП Авиация и моделиране

Мнениеот Milowitz » 16 Фев 2015, 16:10

Да.Интереса в учениците е слаб,в учителите още повече.Практикуването на подобни неща в рамките на училищата и читалищата и работата с ученици е забранена по закон.Трябват специални разрешителни от МОН и самите водещи на подобно занимание трябва да са с педагогическо образование.Както се казва-Да живее смартфона!

Другата страна на монетата е че самите организации се създават с други цели,а не с цел развитието на моделизма при подрастващите.Или всъщност,след създаването им,нещата практически тръгват в друга посока.Не предлагането,а търсенето определя пазара,така че нищо лошо.Картинката навсякъде по света е аналогична.Създаване на платформи за лъскане на личния имидж и комерсиални интереси.Пак ще го кажа,щом така се получава,значи така трябва да бъде,както казва един тв водещ-"продължаваме нататък".
Любомир Николов (Мilowitz)

Изображение
Аватар
Milowitz
Ненадминат
Ненадминат

Мнениеот Moarein » 16 Фев 2015, 16:48

Да ви кажа, интерес сред децата има.
Интерес и сред родителите има, до момента, в който разберат, че трябва да дадат по някой лев. И не дай боже сумата да е над 5лв - забравяме вече.
Ходи им обяснявай, че моделите не са без пари, а и този, който се занимава с децата трябва да яде.
Много по-лесно е да се набият 2-300 лв за смартфон или за таблет, и кеф - лапето се занимава, ти си пиеш биричката и живота си върви.
Аватар
Moarein
Ненадминат
Ненадминат

Мнениеот DDt » 16 Фев 2015, 18:09

Така, така.
Всъщност всичко се свежда до липсата на интерес у децата, поне така започвам да го разбирам аз. Не си представям членовете на моделистки организации (или отделни моделисти) да се занимават с придобиване на педагогическа правоспособност (удоволствие, което освен време, струва и някъде около 300 лева), но няма пречка за самите учители да организират подобно занимание като извънкласна дейност. Стига да има интерес. Отделен въпрос е, че може да се кандидатства по различни програми към МОН (парите са с различен произход), което няма да доведе до натоварване на бюджета на родителите или на училището.
Явно проблемът е в самите деца (или родителите), които по разни причини остават слепи. В крайна сметка като няма търсене няма да има и предлагане. Което е жалко, не толкова за хобито, колкото за децата, които пропускат прекрасна възможност за развитие.
Блог/My personal blog: http://redlinemodels.wordpress.com
Аватар
DDt
Ненадминат
Ненадминат

Мнениеот ARTU » 16 Фев 2015, 19:36

Каквото и да си говорим - има вятър на промяната. Едно време всяко хлапе имаше поне пет стендови модела зад гърба си - "Млад техник" беше пълен с гедерейски модели, и понеже по-горе се коментира и цена, смея да твърдя, че цените им не бяха кой знае колко ниски. На всеки рожден ден поне единият от подаръците беше модел. Но както казах - задуха друг вятър. Сега просто не е интересно. Опитвал съм да помагам на различни деца, в това число и моето. Бързо им омръзва. Прагът им на търпимост е прекалено нисък и губят интерес, особено в конкуренция с телевизионните канали или таблета.
Активни проекти: FW-190A-8/R-11 (REV) █[][][][] ; FW-190F-8 (REV) █[][][][]
Аватар
ARTU
Домакин
Домакин

Мнениеот KONGO79 » 17 Фев 2015, 00:49

Честно казано не е баш така, в същност хич не е така :wink: ! За втора година провеждаме "кръжок по моделизъм" във ІІ МГ "Д-р П. Берон" Варна. Миналата година всичко беше на доброволни начала /разбирайте, че моделите и консумативите бяха доброволни дарения от членовете на Модел клуб Варна/, просто защото бяхме изтървали всякакви срокове. Въпреки това резултати има, а най хубавото е, че освен няколкото запалени деца, по поръчка на гимназията, бе проектиран и успешно разработен картонен модел на първата сграда на гимназията, в която сега се помещава историческия музей, а модела бе успешно сглобен и от същите тези деца. Малко снимки тук https://www.facebook.com/media/set/?set=a.325023730979088.1073741837.288472427967552&type=3 . От тази учебна година кръжока официално е финансиран по Програма Успех на МОН http://uspeh.mon.bg/?m=1 и се движи също толкова успешно, колкото и миналата година. Парите са малко, но все пак достатъчно за модели и консумативи, че и за едно кафе за лектора :D . Ако имате желание, пробвайте!
П.П. Ей тук има снимчици от двата "сезона" до сега https://www.facebook.com/media/set/?set=a.289035774577884.1073741834.288472427967552&type=3 .
CULUS CAPITIS RECIPET!
Аватар
KONGO79
Специалист
Специалист

Мнениеот ARTU » 17 Фев 2015, 09:39

Като говорим за МГ, следва да имаме предвид, че става дума все пак за малко по-надарени деца. И все пак може ли малко параметри? Колко деца обхваща кръжока? Освен в кръжока, тези деца продължават ли със заниманието у дома? За колко време?
Иначе аз говорех за оная масовост от едно време, която я няма. Тогава кръжоци имаше във всяко училище - поне аз съм ходил на ракетомоделизъм, корабомоделизъм и авиомоделизъм... Плюс тамбюра :oops: и ... велосипедизъм. Даже свидетелство за правоуправление на велосипед имам някъде :D
Активни проекти: FW-190A-8/R-11 (REV) █[][][][] ; FW-190F-8 (REV) █[][][][]
Аватар
ARTU
Домакин
Домакин

Мнениеот Moarein » 17 Фев 2015, 11:30

Колега Конго:

:respect:
Аватар
Moarein
Ненадминат
Ненадминат

Мнениеот KONGO79 » 17 Фев 2015, 12:27

Слави, гравитираме около 6 до 8 деца. Миналата година бяха десетина, но някои завършиха други пък смениха кръжока и така. Мисля, че повечето деца продължават да се занимават и в къщи, все пак заниманията са по техен избор и желание, така че е логично да моделират и в къщи. Специално за Успех е важно да подхванеш някой учител защото иначе е много трудно да събереш сам децата, а и учителите, по принцип, си познават децата и знаят кой би откликнал на такъв кръжок. В интерес на истината и родителите проявяват интерес към моделистките забежки на децата си :D . Кандидатстването по самата програма става в началото на учебната година, та ако решите да правите нещо не е лошо още от сега да разговаряте с училището/учителите за да имате време да се подготвите.
Колкото до нивото на МГ, не искам да те разочаровам, но няма нищо общо с това от преди 20 години когато аз бях заек там. Племенника ми влезе там това лято и за един учебен срок си сринах цялото уважение към институцията МГ Д-р П. Берон. За съжаление 80% от децата са там не защото им се отдават точните науки и имат таланта за това, а защото мама и тате са ги натиснали да влязат в елитната гимназия. Такива пишлемета и пещерасчета от кол и въже са там, че направо ми е болно. Истинските учители съвсем са намалели и са застрашен вид.
Лиричното отклонение на страна, но по Успех има много извънкласни занимания, племенника примерно ходи на Китайски с преподавателка от китайското посолство. Изобщо тази програма позволява занимания по всякакви теми които не са включени в учебната програма, така че нещата са постижими, само желание да има!
CULUS CAPITIS RECIPET!
Аватар
KONGO79
Специалист
Специалист

Предишна

Назад към Организации / Societies