Въпрос от начинаещ за първи модел :)

Кой модел да избера? Каква е най-подходящата допълнителна детайлизация за него? Има ли декали за избрания от мен вариант?

Въпрос от начинаещ за първи модел :)

Мнениеот ilincho » 12 Ное 2010, 13:31

Здравейте, колеги и приятели!
От мнооогоооо години хвърлям по някой поглед към моделизмът, но все си намиран оправдание да не се захвана. На скоро, обаче, ми подариха едно моделче на Ревел - Хлядолетния сокол (мини изи кит). Всеки си има страст - минах 30 години, но Междузвездни войни са ми на сърцето :oops: Та това моделче беше достатъчно да ме запали силно. Започнах да чета по форуми и да гледам модели. Насочих се към ветроходни кораби, но като почетох разбрах, че съм доста далеч от истината, да се мятам на такива сложни модели, независимо, че много ми харесват. За това ще трябва да започна с нещо по-лесно и тук се обръщам към вас за съвет :) Четох в една друга тема какви инструменти ми трябват, така че с това ще се подготвя, споменавам го, да не се повтаряте и само да пълня форума :) От моделите почнах да гледам самолети, но виждам, че препоръчвате танкове също за начинаещи. Насочил съм се към Месершмит БФ109 на Ревел (имам слабост към немската бойна техника от Втората световна). Какво ще ме посъветвате, да се пробвам ли с този модел, като за начало или да потърся нещо по лесно?
Запазвам си правото да питам още много и да се възползвам от вашата подкрепа, може пък и да излезе моделист от мен (имам търпение, а и ръцете не са ми заврени на някои специфични тъмни места :))
ilincho
Начинаещ
Начинаещ

Re: Въпрос от начинаещ за първи модел :)

Мнениеот DDt » 12 Ное 2010, 13:44

Ами няма какво толкова да се чудиш, ако говориш за модела в 1/72. Достатъчно лесен е, а и дава варианти за работа. Съветът ми е да пускаш снимки от процеса на работа, вместо само голи въпроси - това, когато се снабдиш с модела и го почнеш. Успех от мен и добре дошъл във Форума и хобито.
Блог/My personal blog: http://redlinemodels.wordpress.com
Аватар
DDt
Ненадминат
Ненадминат

Мнениеот ARTU » 12 Ное 2010, 14:54

Bf.109G-10 на Revell е приятен за работа модел. Сглобява се много лесно, няма проблеми със сходимостта на детайлите и дава добра финална визия, въпреки някои геометрични неточности на модела. Декалите са доста подробни. Из Форума има представени модели от точно този кит.
Успех!
Активни проекти: FW-190A-8/R-11 (REV) ██[][][] ; FW-190F-8 (REV) ██[][][]
Аватар
ARTU
Домакин
Домакин

Мнениеот Keramin Kiriakias » 12 Ное 2010, 18:08

Ветроходи? Ах, добре дошъл в нашия клуб! И добре дошъл на форума. Ще чакам развитие на ревелчето с интерес :bravo:
Не бива да се страхувам.
Страхът погубва разума.
Страхът е онази низка смърт, която носи пълно унищожение.
Аз ще се изправя с лице срещу моя страх. Ще му позволя да мине по мен и през мен.
А когато отмине, ще извърна вътрешното си око, за да проследя пътеката му.
Там, откъдето е минал страхът, няма да е останало нищо.
Ще остана единствено аз.

Дюн
Аватар
Keramin Kiriakias
Напреднал
Напреднал

Мнениеот p373r » 12 Ное 2010, 20:07

ilincho написа:Насочил съм се към Месершмит БФ109 на Ревел (имам слабост към немската бойна техника от Втората световна).

Зависи кой 109 на Ревел си избрал. Ако е G-10 както предполага ARTU - никакви проблеми.

Избягвай Е-версията - това е много стар модел с ниско качество, който само ще те нервира.

Танковете се сглабят лесно, но частите са много (над 100) и като за начало ще е малко фрустриращо. Ако и веригите не са по едно парче всяка - съвсем ще се откажеш.

Така че да - това е моделът за начинаещи:
He's crazy Lou, he builds toy airplanes!
Ooh! Whip Me, Beat Me, Make Me Carve Laminated Sheet Styrene!
Аватар
p373r
Маниак
Маниак

Мнениеот ilincho » 14 Ное 2010, 18:16

Здравейте, минах през Хоби свят на Т. Каблешков и си взех Месершмит BF-109 G-6 на Италери, защото нямаше модели на този самолет на Ревел. Може и да съм избързал, но не пречи да направя няколко самолета от този тип на различните фирми, нещо като трупане на опит :) Качвам малко снимки на покупката ми и ще се захващам за работа. Ще публикувам всеки напредък, който имам :) До скоро и мерси за съветите!
ilincho
Начинаещ
Начинаещ

Мнениеот ilincho » 14 Ное 2010, 18:22

Нещо не ми се получава качването на снимки, не мога да разбера защо. Ето линкове:
http://pics.scalemodels-bg.com/?page=pic&id=9135
http://pics.scalemodels-bg.com/?page=pic&id=9136
http://pics.scalemodels-bg.com/?page=pic&id=9137
http://pics.scalemodels-bg.com/?page=pic&id=9138
ilincho
Начинаещ
Начинаещ

Мнениеот DDt » 14 Ное 2010, 18:23

Също така удачна покупка. Надявам се скоро да го започнеш и да видим снимки от процеса на работа.
Блог/My personal blog: http://redlinemodels.wordpress.com
Аватар
DDt
Ненадминат
Ненадминат

Мнениеот ilincho » 15 Ное 2010, 16:10

Здравейте и днес :)
Оказа се, че все още съм крайно неподготвен и още в началото на модела има за рисуване вътре в кабината, пък аз естествено нямам нито една боя :) Исках да попитам, магазина в Младост до колко работи, защото днес вечерта имам ходене на там и ако мога ще мина да купя някакви бои. Също така приемам съвети какви бои да взимам, ако има значение :)
ilincho
Начинаещ
Начинаещ

Мнениеот Moarein » 15 Ное 2010, 16:29

Кокпита или "рисуването вътре в кабината" както го нарече, се прави по схема.
Виж на иснтрукцията какво пише.
Намери снимки на самолета в интернет - информация колкото щеш.
Вземи модела или само инструкцията и отиди в магазина с нея - да питаш на място.
Работи до 19.00ч.
Аватар
Moarein
Ненадминат
Ненадминат

Мнениеот ssi » 16 Ное 2010, 11:19

Ако мислиш, че ще ти отнеме време да си събереш материали за месера, или пък нямаш такова, мога да ти предложа готови материали, които съм събирал за моя. Плаче ми се , че не мога да намеря време..да си го довърша. Но поне мога да ти помогна с материали!
Аватар
ssi
Моделист
Моделист

Мнениеот ilincho » 16 Ное 2010, 12:41

Мерси за предложението, но снощи успях да отида до Хоби свят и да си набавя няколко бои и четки, които ще ми трябват за началото. За жалост не знам дали въобще тази седмица ще мога да го започна, но ако имам възможност, веднага ще споделя напредък :)
ilincho
Начинаещ
Начинаещ

Мнениеот Keramin Kiriakias » 16 Ное 2010, 12:57

Задължително ще ти трябва много финна четка минимум три нули дебелина, още по-задължително ще ти трябва разредител ако си купил емайлови бои - за емайл или фирмен разредител за акрилни бои. Не се опитвай да боядисваш без разредител, става едно клепане и едни релефи по модела, от които става тъжна картинка.

Задължително си купи АМБ да си чистиш четките. Още по-задължително чисти четката сравнително често в процеса на боядисване - средно на минута максимум. Така ще си гарантираш равномерно нанасяне на боята. НИКОГА не топвай цялата четка, само връхчето. Погледни на самия сайт на скейлмоделс, мисля, че имаше тема как се маже с четка.

Ако довършиш модела и се зарибиш, започни да се оглеждаш за аерограф.

Надявам се съм бил полезен.
Не бива да се страхувам.
Страхът погубва разума.
Аз ще се изправя с лице срещу моя страх. Ще му позволя да мине по мен и през мен.
Ще остана единствено аз.

Дюн
Аватар
Keramin Kiriakias
Напреднал
Напреднал

Мнениеот Keramin Kiriakias » 16 Ное 2010, 12:59

А, да не забравя. Защото боядисваш самолет, винаги започвай от носа към опашката и следвай една посока на движение на четката. Каквото и да правиш, това е вярното движение с четката.
Не бива да се страхувам.
Страхът погубва разума.
Ще остана единствено аз.

Дюн
Аватар
Keramin Kiriakias
Напреднал
Напреднал

Мнениеот ilincho » 14 Яну 2011, 18:01

Здравейте, отдавна не съм писал, не остава никакво време за модела :( И все пак го започнах, но с доста голям провал :) Първоначцално тръгнах да боядисвам кокпита, но боята въобще не покрива, пък и цвета е един много светло зелен и доста се слива с пластмасата. Ще чета пак внимателно инструкциите за боядисване, явно нещо бъркам с разреждането и бъркането на боята. За жалост нямам никакво време да продължа да се занимавам, много ме е яд. Това е за сега, само споделям тревогите си :)
ilincho
Начинаещ
Начинаещ

Следваща

Назад към Избор на модел и афтърмаркет / Choice of model and aftermarket