Изработка на асфалт

Всичко, отнасящо се до изработването на основа, винетка или диорама.

Изработка на асфалт

Мнениеот Dare_Devil » 09 Сеп 2008, 11:48

Някой може ли да даде идея за изработване на асфалтова настилка? Не ми трябват дупки (няма да правя софийски улици ;) ), а нормален асфалтов път. Мисля да пробвам с разреден асфалт, смесен с пясък, но нямам спомени с какво се разреждаше. Не мисля, че е от значение в случая, но все пак - мащаба е 1:35
Аватар
Dare_Devil
Напреднал
Напреднал

Мнениеот ZUM » 09 Сеп 2008, 12:44

С истински битум (асфалт) незнам до колко добре ще стане. Попринцип технологично битума трябва да се загрее, за да се втечни, след това се слагат добавят пълнители като каменно брашно, пясък и/или едър или дребен добавъчен материал, след което още се загрява сместта. Ти спомена още един начин - чрез разреждане, който е по-удачен (поне доколкото разбрах би трябвало този начин да е). Нарича се битумна емулсия, представява битум, разреден във вода в добаване на емулатори. Попринцип съотношението е 50% вода, 45% битум и 5% емулатори. Битумната емулсия е един студените начини за работа с битум. Към емулсията се добава и добавъчен материал (едър или дребен - това са камъни просто казано). Характерно е, че при изпаряването на водата настилката става по-грапава и се спестява битум.
Доколко съм бил полезен по въпроса ти незнам, надявам се съм дал малко яснота по работата с асфалт.
Аватар
ZUM
Специалист
Специалист

Мнениеот ARTU » 09 Сеп 2008, 12:47

Мащабно умален асфалт? Естествено, че с мащабно умалена машина:

Изображение

:yeha: 8)

Сега сериозно - има ли някаква причина да не го направиш със стандартна основа, която после да оцветиш като сфалт? Умалено 35 пъти няма значение дали е високотехнологична битумна смес или обикновен гипс да речем :)
Активни проекти: FW-190A-8/R-11 (REV) ██[][][] ; FW-190F-8 (REV) ██[][][]
Аватар
ARTU
Домакин
Домакин

Мнениеот javelin » 09 Сеп 2008, 16:47

Освен това Агама предлагат и цвят "асфалт", така че няма да ти се налага да бъркаш и цвета.
Аватар
javelin
Маниак
Маниак

Мнениеот Stanislav » 09 Сеп 2008, 17:47

Някъде бях виждал да се имитира асфалт с парче корк(Боядисано в цвят асфалт).За 1/35 изглеждаше поносимо. :lol:
Станислав Стефанов
Изображение
Melius non incipient, quam desinent. (Lucius Annaeus Seneca)
Аватар
Stanislav
Специалист
Специалист

Мнениеот Academica » 10 Сеп 2008, 12:22

Мащаб?
За 1/72 пробвай ситна шкурка - от нашите си. И на цвят даже го докарва.
Пример:
Изображение

При това без да се старая със състарявани и разни адитиви като патинатори, пастел и т.н. При малко "пипване" оттук-оттам - ефекта е добър.
Аватар
Academica
Маниак
Маниак

Re: Изработка на асфалт

Мнениеот DDt » 10 Сеп 2008, 13:14

Dare_Devil написа:...мащаба е 1:35
Аватар
DDt
Ненадминат
Ненадминат

Мнениеот Stupid_boy » 15 Сеп 2008, 15:08

какво количество ти трябва?
имам малко на www.woodlandscenics.com, но май е сив ( американски ).

"The Road System Learning Kit teaches modelers how to easily add roads and other paved areas to any layout. This Learning Kit includes enough Smooth-It, Paving Tape and Asphalt Top Coat to build a road approximately three inches wide by four feet long. Includes illustrated instructions and the topcoat applicator. "

ако ти върши работа, пиши ми лично съобщение.
Аватар
Stupid_boy
Специалист
Специалист

Мнениеот Dare_Devil » 18 Сеп 2008, 17:49

Много благодаря на всички за отговорите. Мисля да се пробвам първо с гипс, пък ще видим как ще стои. Ако не ми хареса ще мисля за някой от другите предложени варианти.
Аватар
Dare_Devil
Напреднал
Напреднал

Мнениеот Venko » 07 Май 2018, 15:28

Тъй като ми предстои направата на асфалтова настилка за един самолет (а и не само), реших да пробвам нещо. Разбира се има готови продукти за тази цел, но считам че и тази смес ще свърши работа. Съставките са лесни-Ц-200, царевично нишесте или талк, пясък за чинчила и черна боя или пигмент. Забърква се до желаната текстура (повече пясък, по-грапаво) и цвят (по-светлосиво, по-малко боя/пигмент). Разстила се със шпатула-за по гладка настилка се намокря малко и заглажда със шпатулата. За по-грапава, минава се със суха шпатула.
Като изсъхне добре може да се маскира и боядисва, състаряване с пигменти, масла и т.н. За напукване има един crackle medium, може би ще свърши работа, но ще пробвам по-нататък.
Мисля че е добра имитация, като за без пари почти :D
Може да се ползва и шкурка, но с тази паста имам по-голяма гъвкавост, пък и е по-неравномерно ;)

IN PROGRESS:
Figures

MY YOUTUBE CHANNEL
Аватар
Venko
Ненадминат
Ненадминат

Мнениеот Venko » 08 Май 2018, 12:08

Като изсъхне добре, може да се начупва или имитират пукнатини. За сравнение със шкурка 240:

IN PROGRESS:
Figures

MY YOUTUBE CHANNEL
Аватар
Venko
Ненадминат
Ненадминат

Назад към Изработване на основа. Диорама и винетка / Diorama and vignette. How to...