Помощ за диорама!

Всичко, отнасящо се до изработването на основа, винетка или диорама.

Помощ за диорама!

Мнениеот Skyrider » 19 Май 2007, 19:45

Много се извинявам ако темата не е за тука но имам нужда да знам :) Искам да си направя диорама, но досега никога не съм правил и ми е непонятно. Искам да e за изтребител P-47D Thunderbolt но да е и нещо лесно че да мога да се справя - лесно и елементарно. Спрях се на 3 варианта ето ги и тях:

http://club-du-theil.chez-alice.fr/imag ... bel-04.jpg
http://club-du-theil.chez-alice.fr/imag ... ail-03.jpg

и този:

http://club-du-theil.chez-alice.fr/imag ... ail-03.jpg

Искам да Ви питам, освен готова тревна настилка от Хоби Магазин от нещо друго може ли да си направя. Също на първият линк и на 2-рия самолетите са на диорама имитираща писта. Как да си направя и аз такава, така че да имитирам такива плочи и въоще някаква каменна (бетонна) настилка под самолета! :?
Аватар
Skyrider
Напреднал
Напреднал

Мнениеот angel4o » 19 Май 2007, 20:38

Относно бетонното покритие горещо ти препоръчвам тази http://www.dishmodels.ru/gshow.htm?p=737 статия на гения (за мен де) в областта на стендовия моделизъм.На руски е и ако те затруднява казвай-ще ти помогна.

Успех
Изображение

Изображение

Ангел Спасов / Angel Spassov
Аватар
angel4o
Специалист
Специалист

Мнениеот Skyrider » 19 Май 2007, 21:20

Един лек превод на поне по-важните моменти би ми бил от полза (не съм добре с руският) :oops: :oops: :oops:
Аватар
Skyrider
Напреднал
Напреднал

Мнениеот plamih » 20 Май 2007, 18:54

Диорамите са любимата ми тема, така че ще ти дам няколко съвета, макар че все още не съм правил трева на диорамите си.

За плочките можеш да използваш моделистка глина (аз използвам глината на Das Promo - има я в много книжарници и е сравнително евтина - около 3 лв за 500 гр.). Налагаш тънък слой върху фазер или каквато ще е основата на диорамата и заглаждаж с мокро пластмасово валяче или нещо друго с подобна обла форма, като чаша или буркан (за глината). Като изсъхне издълбаваш с остър предмет формата на плочките и боядисваш.
Да, можеш да си купиш някаква настилка за тревата, но аз лично предпочитам да си правя тези неща на ръка - използвай например косми от четка. Купуваш си една баданарка с естествен косъм от някой магазин и изрязваш от космите й по около 2,3,4мм или колкото искаш да е висока тревата. После намазваш повърхността на диорамата с Ц-200 и поръсваш с изрязаните косми. За по-висока трева ще трябва да се потрудиш да лепиш космите изправени или под ъгъл. Накрая боядисваш с аерограф и готово.
Можеш да сложиш малко трева и между плочките, както е направено на първата снимка, но внимавай при боядисването.

Адмирации за желанието и успех!
Изображение
МЪДРОСТ, ВОЛЯ, ЕДИНСТВО!
http://www.abvgd-bg.info/
Аватар
plamih
Моделист
Моделист

Мнениеот valko-bg » 20 Май 2007, 21:07

Бетонът е смес от циметн и баластра, Сейлор! Също правдоподобна имитация на този вид настилка лесно би си направил от смес от цимент, синет пясък, пресят през сито за брашно и малко теракол. Сравнително гъстата смес налагаш върху основата и заглаждаш със шпакла. Оставяш малко да дръпне и пак приглаждаш. Малко след това, след като контактната повърхност на сместта вече е отслабнала доста с парче стъкло притискаш леко полувтвърдената повърхност, но внимателно, за да придадеш малко равнинност на повърхността, но и да останат известни неравности по нея. След като изсъхне напълно при по- силен разтвор дори се получават пукнатини по настилката. Пък и след това не му трябва никакво боядисване- цветът си е естествен. съотношение цимент- пясък- теракол : 1-1- 0, 3 за пукнатини- малко повече цимент.
Успех!
Аватар
valko-bg
Ненадминат
Ненадминат

Мнениеот angel4o » 21 Май 2007, 10:32

Та значи, в общи линии за направата на плоскостите за бетонното покритие slava-trudu прелага смес от разредено с вода Ц-200 и пресят цемент.Началото е изработка на формички за самите плоскости (с размери съобразени с мащаба).Налива се сместа и се заглажда.След малко се поръсва отново с вода и се посипва отново с цемент - отново се заглажда леко и се оставя да изсъхне.Това е в общи линии.

Поздрави и успех
Изображение

Изображение

Ангел Спасов / Angel Spassov
Аватар
angel4o
Специалист
Специалист

Мнениеот Skyrider » 21 Май 2007, 20:45

Аз вече имам идея и нахвърлени чертежи. Информацията която дадохте ми е изключително полезна и съм много благодарен! :yeha: :yeha: :yeha:
Аватар
Skyrider
Напреднал
Напреднал

Re: Помощ за диорама!

Мнениеот Стефан » 29 Ное 2009, 12:56

Искам да ви попитам за изработването на диорама на фазер от коя страна е по-добре от гладката или от грубата? ГРУБА Изображение ГЛАДКА Изображение :)
Аватар
Стефан
Начинаещ
Начинаещ

Мнениеот Stanislav » 29 Ное 2009, 13:06

Груба
Станислав Стефанов
Изображение
Melius non incipient, quam desinent. (Lucius Annaeus Seneca)
Аватар
Stanislav
Специалист
Специалист

Мнениеот ARTU » 29 Ное 2009, 13:07

Какво ще правиш с този фазер? Ако е за основа - така или иначе отгоре му има друг материал, т.е. няма значение. Но по принцип гладката се слага отгоре.
Активни проекти: FW-190A-8/R-11 (REV) ██[][][] ; FW-190F-8 (REV) ██[][][]
Аватар
ARTU
Домакин
Домакин

Мнениеот Стефан » 29 Ное 2009, 20:49

Така,че това ще ми е първата,какво да сложа отгоре?
Аватар
Стефан
Начинаещ
Начинаещ

Мнениеот ARTU » 29 Ное 2009, 21:06

Точно в този раздел има няколко предложения.Вземи ги прочети и ако не ти е ясно нещо - питай :?
Активни проекти: FW-190A-8/R-11 (REV) ██[][][] ; FW-190F-8 (REV) ██[][][]
Аватар
ARTU
Домакин
Домакин

Назад към Изработване на основа. Диорама и винетка / Diorama and vignette. How to...