Акрилна боя

Работа с декали, боядисване и състаряване на модела.

Акрилна боя

Мнениеот Milen » 21 Фев 2007, 00:55

Здравейте колеги, имам проблем или поне така мосля.
Имам чувството че акрилната боя с която съм боядисал не е хванала
добре понеже като се наложи да отстраня някои дефекти по самолета
(F-22 RAPTOR) на Italeri 1/72 след китване и последвало шкурене се получиха драскотини покрая на участъка който съм шкурил .Използвал съм шкурка 400.500.600.1500 и накрая 2000
ползвал съм ето този кит.
Изображение
боята е
Изображение
а ето и проблема ми:

Изображение
http://img169.imageshack.us/img169/126/det1xi5.jpg
http://img169.imageshack.us/img169/706/det2kn0.jpg

Предварително да кажа че съм почистил модела с White spirit и предварително пръснал с разредител за акрилни бой

Нося на критики.
Вие сте на ход.........................

---------
Моля съобразявайте се с правилата на Форума при постването на снимки. Ако използвате IMG-таговете размерът трябва да е 800х600 пиксела максимум.
Milen
Начинаещ
Начинаещ

Мнениеот Vesselin » 21 Фев 2007, 10:59

според мен може да пошкуриш още малко и да провериш дали няма подходящ грунд за тази боя. Поне така смятам въпреки че не съм работил с такава боя. А ми се струва че кита и боята не са от една марка
Аватар
Vesselin
Маниак
Маниак

Мнениеот nick_wolf1 » 21 Фев 2007, 11:33

Да кажа и аз нещо...
Това, дето си почистил модела с White Spirit според мен, в най-добрия случай е ненужно, а вероятно и погрешно. White Spirit е минерален терпентин, който е обезмирисен и е сравнително "мазно" вещество. Освен това се изпарява сравнително бавно. За емайлови бои става, и то не за всички, но за акрил категорично не. За да ти хване акрилната боя е достатъчно да обезмаслиш повърхността с нормален спирт.
Не ми стана ясно какъв е проблемът в твоя случай. Казваш, че след като си шкурил китваното място се е издраскала боята или какво? Принципно акрилните бои нямат супер здрава адхезия, какво остава за устойчивост на абразиви. От снимките поне на мен ми изглежда, че си шкурил след като си боядисал мястото. Така ли е?
Аватар
nick_wolf1
Маниак
Маниак

Мнениеот Milen » 21 Фев 2007, 18:35

да първо боядисах една ръка за да се виждат по добре дефектите който трябва да се китват а кита и боята са на Mr. HOBBY .
а White Spirit май си прав nick_wolf1 супер бавно изсъхва повече няма да го ползвам ще мина на ацетон за обесмасляване.

Арту извинявай за снимките не съм догледал правилата няма да се повтори.
Milen
Начинаещ
Начинаещ

Мнениеот nick_wolf1 » 21 Фев 2007, 18:59

Е, какво очакваш да стане, след като минеш по боята с шкурка????
И вместо ацетон, аз бих ползвал обикновен спирт от аптеката. Не смърди толкова гадно, и няма никаква опастност да ти съсипе нещо по пластмасата.
Аватар
nick_wolf1
Маниак
Маниак

Мнениеот DAIKATANA » 21 Фев 2007, 18:59

Milen написа:ще мина на ацетон за обесмасляване.

Това с ацетона направо го забрави! :evil: Ацетона разяжда всички пласмаси,които ползваме.Само ше заносаш модела.Ако не ми вярваш пробвай някъде настрани.Човека верно ти говори-само спирт.Ако трябва да сме по-точни,става и с бензин,ама е добре да е екстракционен,по-трудно се намира,но го има тук-там по аптеките.
DAIKATANA
Моделист
Моделист

Мнениеот Гост » 21 Фев 2007, 20:06

Един от най-добрите начини да го обезмаслиш е просто да го измиеш с препарат за съдове и топла вода. И в никакъв, ама никакъв случай не ползвай ацетон или бензин!!!
Гост

Мнениеот Stupid_boy » 21 Фев 2007, 20:29

най-добрия обезмаслител, който съм срещал, се казва меглио. с него си мия веригата на мотора!
още не съм го пробвал за модели и не мога да кажа какъв ще е резултата. моделите си ги мия с течен сапун тео и хладка вода.
Аватар
Stupid_boy
Специалист
Специалист

Мнениеот DAIKATANA » 21 Фев 2007, 22:13

Колега Stefanoff,бензина,наистина е разредител,но той НЕ разяжда пласмасата,като ацетона,това е все едно да кажеш,че АМВ,или МРТ разяждат пласмасата.Бензина е един от най-добрите обезмаслители,които са познати въобще!Не напразно,хората си правят самоделно лепило с ацетон и пласмасови изрезки,но досега не съм чул за такова,в чиято основа да лежи бензина...
DAIKATANA
Моделист
Моделист

Мнениеот nick_wolf1 » 21 Фев 2007, 22:23

Колега DAIKATANA, не съм силен по химия, но разредител АМВ на мен ми "разлигави" външната разшивка на един F-4S 1/72 на Italeri преди години. Пробвах да изчистя емайлова боя Humbrol от него и както си търках с тампончето, линийките на разшивката станаха обезпокоително "пластични"...
Аватар
nick_wolf1
Маниак
Маниак

Мнениеот Stupid_boy » 21 Фев 2007, 22:39

nick_wolf1 написа:Пробвах да изчистя емайлова боя Humbrol от него и както си търках с тампончето, линийките на разшивката станаха обезпокоително "пластични"...

надявам се да не ръся акъл и реклама отново, но емайл се сваля с 'дунав'-че. това си е почти 100% сода каустик. престоява до 1 ден в него и после пада, ако трябва се помага с четка за зъби.
.... поне така съм чувал :)
Аватар
Stupid_boy
Специалист
Специалист

Мнениеот DAIKATANA » 22 Фев 2007, 13:17

Nick_Wolf1,учуден съм от това,което пишеш,аз от около 15 години ползвам тези разредители по-горе(според каквото има в момента),и никога не съм срещал подобни проблеми :roll: .И да добавя нещо към съвета на Stupid Boy,"Дунав"-а е хубаво нещо,но доколкото знам помътнява прозрачните детайли,така че преди обработка с него,те трябва да се свалят или маскират.
DAIKATANA
Моделист
Моделист

Мнениеот Milowitz » 22 Фев 2007, 13:29

Дунав е прекрасна химия за сваляне на боя,но маскирането на прозрачни детайли не помага те да не бъдат съсипани.Просто прозрачните трябва да се свалят.
Що се касае за АМВ...ползвам го само за миене на четки и плакнене на аерото.
Някъде по-нагоре прочетах за миене на аерограф с кореселин-горките гумени уплътнения... :cry:
Любомир Николов (Мilowitz)

Изображение
Аватар
Milowitz
Ненадминат
Ненадминат

Мнениеот nick_wolf1 » 22 Фев 2007, 14:10

Писал съм и преди, затова се извинявам, ако задръствам темата. Но, мисля че е важно да кажа отново: "индустриалните" продукти като коресилин, бензин, АМВ, МРТ, дори ацетон мисля, че имат много малка, ако изобщо, роля в моделизма. Пластмасовите части на моделите, PVC или тефлоновите уплътнения на аерографите, прозрачните детайли, всичко това е прекалено фино и уязвимо за да бъде третирано с препарати, които са достатъчно агресивни, че да разтворят няколко милиметров слой блажна боя например. Не претендирам да съм последна инстанция, но ето какво ползвам аз:
за измиване на частите - просто топла вода и препарат за съдове,
за обезмасляване на повърхността (става дума просто за почистване на следите от пръсти преди боядисване) - спирт от аптеката,
за почистване на акрилна боя от модела, аерогарафа и четките - препарат за прозорци Ajax,
за разреждане и почистване на емайлови бои - White Spirit или оригинален разредител на производителя,
за разреждане на емайлови лакове (ползвам Humbrol) - само оригинален разредител Humbrol
за разреждане на акрилни бои - вода и/или оригинален разредител от същия производител
Досега НИКОГА не съм имал проблем със съсипана боя, ползвайки изброеното. Единствените спънки, на които съм се натъквал (без вредни последствия за модела) бяха, че емайловите бои Model Master и Model Cote лаковете на Humbrol не реагират добре на White Spirit.
Извинявам се отново за леко агресивното мнение и отклоняването от темата на Milen.
Аватар
nick_wolf1
Маниак
Маниак

Мнениеот Venko » 19 Апр 2008, 12:05

Здравейте!В горния пост видях,че аерограф може да се почиства с препарат за прозорци.Това за основно почистване ли е или трябва се "накисне" в специална течност за почистване на аерографи.Питам,защото на някои по-недостъпни места гледам е останало малко боя.Първо го бях изплакнал с вода,а след това с памучен плат напоен с разредител за акрил забърсах повечето места,а с тампонче за уши-дюзата.
Аватар
Venko
Ненадминат
Ненадминат

Следваща

Назад към Декали, боядисване и финишинг / Decals, painting, finishing