Лепене на боядисани елементи

Работа с декали, боядисване и състаряване на модела.

Лепене на боядисани елементи

Мнениеот iron666 » 30 Сеп 2016, 21:42

Здравейте, нов съм във форума и в занаята. Предварително се извинявам ако има писано някъде из форума по темата, но аз лично не намерих такава информация. Въпросът ми е следния: как успешно да залепя два боядисани елемента? Използвам боите на Revell и лепилото им contacta. В момента когато лепя 2 боядисани детайла, лепилото разтжаря боята и съхне много бавно а и краиния резултат не е много успешен и се налага да правя корекции с боята за да скрия лепежа. Най често имам такъв проблем при лепене на рекетните установки към крилата и при колесниците. Ще се радвам да споделите опит :) .
iron666
Начинаещ
Начинаещ

Re: Лепене на боядисани елементи

Мнениеот ARTU » 30 Сеп 2016, 23:39

Има различни видове лепила, както си се убедил. Контакта-та на Ревел слепва повърхностите, чрез разтваряне на повърхностния слой на пластмасата. Както и много други лепила. Когато обаче имаме готов и боядисан детайл, някак не е удачно и не може да използвваме лепило от този вид. На първо място то не може да достигне до слоя пластмаса за да стане пластмасова заварка, а от друга - разтваря някои видове бои. По тази причина се ползва другия тип лепила - на акрилна основа или цианоакрилатни. При цианоакрилатните има проблем с оставяне на отпечатъци от пръсти :) Използвай течно или гел.
Активни проекти: FW-190A-8/R-11 (REV) ██[][][] ; FW-190F-8 (REV) ██[][][]
Аватар
ARTU
Домакин
Домакин

Мнениеот iron666 » 01 Окт 2016, 00:04

Много благодаря за бързия отговор, ще опитам с споменатите видове лепила.
И още едно питане : Преди време местих модел правен преди 4-5 години и някои по-малко части останаха в ръцете ми, мислите ли, че с времето лепените места просто се отчупват при по лек натиск или просто пластмасата на моделите старее и става чуплива ? И има ли някакъв начин да се защити модела ако е така ?
iron666
Начинаещ
Начинаещ

Мнениеот ARTU » 01 Окт 2016, 08:56

Ако пластмасата е залепена за пластмаса с качествено лепило, няма как да се отчупи при лек натиск. С цианоакрилатните понякога стават тези бели. Но по принцип моделите си стоят или съхранени в кутии, или на витрина и не се пипат. При преместване (при необходимост) би трябвал да се хващат за най-здравите части - крила, фюзелаж.
Активни проекти: FW-190A-8/R-11 (REV) ██[][][] ; FW-190F-8 (REV) ██[][][]
Аватар
ARTU
Домакин
Домакин

Назад към Декали, боядисване и финишинг / Decals, painting, finishing