Как да оцветя гербове по щит или дреха

Работа с декали, боядисване и състаряване на модела.

Как да оцветя гербове по щит или дреха

Мнениеот Dimitar81 » 26 Юни 2015, 21:05

Някой знае ли начин как се прави това до сега винаги съм рисувал 1во цвета на щита после релефните детайли,но сега са много трудни едни лъвове ужас как се прави това не може да няма някоя такава техника.Моля ви за помощ ако не друго поне някое клипче в нета аз даже не знам какво да търся :(
Яко се издразних 1седмица правя фигурата и сега тея тъпи лъвове ме отказаха окончателно.Гледал съ продават разни неща дето като се сложът в/у боя после като рисуваш там не се оцветява,но какви са тези продукти как се казват и как се махат.Гледах някакво като паста в онлай магазин обаче пише че се махало с гума от листа аз как ще го махна от релефна фигура :(
Моля за помощ
Аватар
Dimitar81
Начинаещ
Начинаещ

Re: Как да оцветя гербове по щит или дреха

Мнениеот ARTU » 26 Юни 2015, 22:52

Наричат се "маски", а процесът - маскиране. Биват хартиени, течни или пластични.
Активни проекти: FW-190A-8/R-11 (REV) ██[][][] ; FW-190F-8 (REV) ██[][][]
Аватар
ARTU
Домакин
Домакин

Мнениеот Dimitar81 » 27 Юни 2015, 15:14

Супер,но моля те кажи ми някоя марка дето мога да я купя от София.Според мен ще ми трябва нещо течно защото детайлите са малки ще сложа 1 снимка,но не знам колко ще се види на нея.Поне да видиш за какви детайли става дума.И моля те кажи от къде да си купя такова нещо защото за в бъдеще ще ми трябва често.Може би и това което казваш че е като паста също да е добро стига да няма проблем като го махам от фигурата после защото отдолу е боядисано разбира се.Ето фигурката погледни моля те и ми кажи какво точно да ползвам и от къде да го купя.Как ще ти се отблагодаря не знам,но определено ще ти дължа услуга стига да мога да помогна.
http://prikachi.com/gallery_view.php?us ... &gal=19633
Ето виж ги и ми помогни ако можеш.Само кажи какво да си купя и от къде или поне марка която знаеш,че я има в София.
Много,много благодаря :)
Аватар
Dimitar81
Начинаещ
Начинаещ

Мнениеот Vesselin » 27 Юни 2015, 15:49

Ако гербът е релефен можеш и без маски. Уначе течни маски има на Agama, Gunze, Revell, MIG.
Веселин Найденов
Аватар
Vesselin
Маниак
Маниак

Мнениеот Venko » 27 Юни 2015, 16:08

Трябва ти спокойна ръка и хубави тънки четки ;)
Ето тук един фрийхенд нарисуван щит-търпение и практика, ако не стане от първия път, махаш боята и пробваш пак. Налагат се и корекции тук-там :)

http://sergeantblackart.com/2014/05/06/tutorial-freehand-on-a-shield-rusto/
IN PROGRESS:
Figures

MY YOUTUBE CHANNEL
Аватар
Venko
Ненадминат
Ненадминат

Мнениеот Dimitar81 » 27 Юни 2015, 18:14

offf аз направо се отказах от рисуването не е щит щита го направих релеф по дрехата му има,но не мога да го направя много е малко а и сигурно има някаква тънкост която не знам,Иначе да от маските ме отказаха ходих до 1магазин,маската беше доста гъста течна но не като вода по никакъв начин не може да влезе между релефите ми направо не знам сега пак пробвах с четки 0-5 даже и с 0-10 не мога много е трудно за първи път ми се случва да не мога да направя нещо и чуството е нямам думи нахвърлях четки бои всичко в шкафа нито ги подреждах нито ги чистих бесен съм направо.Толкова малки човечета съм направил имам над 300-400 в мащаб 1/72 и твърдя че са добре боядисани а сега с голяма оловна фигура с хубав релеф авто гол :(
А и в нета няма никъде клипчета да видя има ли някаква техник за не съм виждал такива.Ето фигурата която ме отказа от рисуването.
http://prikachi.com/gallery_view.php?us ... &gal=19633
Изглежда измамно лесно,но в действителност ъъъ.Просто някои от линиите са невъзможни не съм почвал дрехата защото дори да я направя както направих щита с 300зора не мога да направя на щита в сините линии има едни жълти лили,същото ще стане и с ръкава му и там има релефни лъвове но прекалено малки.Мерси за сайта,но там е лесно просто човека рисува добре и го рисува в/у обла повърхност трудно е но става с търпение ама моито не знам и аз.А съм го виждал рисувано това най ме дразни да знам че може и да не мога да го направя.Но така е всяко нещо си има своите хитрини и техники аз като не разбирам от рисуване съм до тука.
Аватар
Dimitar81
Начинаещ
Начинаещ

Мнениеот Venko » 27 Юни 2015, 19:54

Що ще се отказваш, сравнително добре е станало. Там където жълтото е излязло малко, мини пак с червено. Струва ми се, че като е с релеф е по-лесно, виждаш контура. Аз съм боядисвал фигурки в 1/72 и там е доста трудно, особено разни гръцки и римски щитове. Тук би трябвало да е по-лесно ;)
IN PROGRESS:
Figures

MY YOUTUBE CHANNEL
Аватар
Venko
Ненадминат
Ненадминат

Мнениеот Dimitar81 » 27 Юни 2015, 21:00

За съжаление не е 3 дена вече пробвам и не става.Изглежда много лесно обаче не.Е ще пробвам пак след няколко дена белким пък успея.Просто релефа не е еднакъв отделно е извит,някои детайли са много малки и най тъпото е че не са точни.Примерно трябва да има 3 лили тея френските.Обаче не са отляти хубаво.Кофти е ако не става с тъпите лилии накрая ще ги махна поне оловото лесно се обработва ще загладя и ще нарисувам аз лили с жълто ще станат в пъти по добре но ще видим.Може би грешката е моя че не работих от горе на долу.1во най горния релеф,после 2 и накрая 3тия.А аз почнах от основния цвят на дрехата и щита макар че не знам какво толкова щеше да е по лесно.
Здраве да е грундирах си един рицар които е в пълна броня и един викинг и утре ще почна някой от тях.Жалко че толкова се мъчих по тая фигура и точно като почна да мяза на нещо не мога да я довърша.Дано да не ви се случва,че е много дразнещо ама много.
Аватар
Dimitar81
Начинаещ
Начинаещ

Мнениеот DDt » 30 Юни 2015, 15:39

Не се отказвай. Просто си намери хубави четки. Преди време бях попаднал на някаква япоснак марка, занимават се с продукти за калиграфия, маняците ги купуват за рисуване на чипинг по бронетехника и на финни детайли по фигурки. Ако ми изплува в съзнанието марката веднага ще пиша, заедно с линк за поръчване, ако се решиш в даден момент.
Блог/My personal blog: http://redlinemodels.wordpress.com
Аватар
DDt
Ненадминат
Ненадминат

Мнениеот Dimitar81 » 03 Юли 2015, 02:56

Ako се сетиш за четките пиши много ще се радвам,45% от проблема е в тях купувам на италери 0/3ки ама то рисувам 2пъти по 1-2 часа и върха се изкривява това не е качествена четка за мен.Аз ползвам Ревел четки от лукс серията много са добри за малки неща не се унищожава върха.Специално преди да почна тази фигура си купих нова 0/5 обаче на места пак не става много са малки местата,замислям се дали да не пробвам с перо дядо ми беше художник и ми е показвал как се рисува с перо(лека му пръст),но не съм го правил от години макар че с гълабово няма да стане хубаво някоя врана ако намеря да оцкубя ще стане ще пробвам и така.Ще го направя все някога не мога да го гледам така недовършен боде ми очите.Но почнах някакъв барон да рисувам главно е доспехи не че те са лесни за да станат добре едни доспехи е много трудно имам предвид на правилните места да сложа хай лайта.
Ама аз съм си виновен рицари като са изцяло в доспехи най добре е черен грунд и после бял като белия е само да подчертае именно тези места това го казвам като съвет ако някой рисува някога рицар пробвано е и е доказан тоя метод.Но аз направо го грундирах в сиво и то някакво светло сиво.Купих си валехо грунд за аерографи и четки да го пробвам исках и се нанася супер с четка между другото няма никаква грешка като това е за метални фигурки на пласмасови не съм го пробвал трябва да пробвам и на някоя пласмасова.За метални фигурки по 4см,5,6см или 7см най хубаво става с такъв грунд течен за аерограф на валехо,че с пръскането със спрей е малко лотария малко като пренапръскам и трябва да чистя цялата фигура и наново а с четката беше супер отделно изхабих супер малко грунд за 3 фигури.Както и да е.Това са мои наблюдения и мое мнение.
Поздрави на всички :)
Аватар
Dimitar81
Начинаещ
Начинаещ

Мнениеот Venko » 03 Юли 2015, 08:46

Най-качествените четки са на Windsor&Newton серия Kolinsky. Имаше и серия 7/Miniature специално за фигури и подобни. Обаче са и скъпички, но качеството няма цена, евтиното излиза скъпо накрая. Пък и при подходящо почистване (имаше и някакъв специален сапун за почистване) и поддръжка траят с години ;). Аз много им се точа, но все не се наканвам да си взема и да ги пробвам, пък и нямам време напоследък. Ползвал съм на Италери, разни кучи марки, Ревел и т.н., но все не съм доволен.
Конкретно за фигури трябва четката да държи връхчето остро, а това се разваля защото боята влиза под косъмчетата в основата. А акрила набие ли се там и нема оправия. Затова регулярно при самото боядисване четката трябва да се омива в топла вода и сапун, това художници са ми го казвали специално за акрила ;). Освен това след приключване на боядисването и старателно измиване, четката се слага в една тръбичка и се поставя с върха надолу (косъчетата не трябва да излизат от тръбичката щото ще се смачкат), може в бурканче. Това се прави за да не влезне случайно остатъчна боя долу в основата на косъмчетата, както споменах по-горе, пък и да се "оттече" четката.
По-принцип за всички четки се отнася това-синтетични, самур и т.н.
Цялата философия дето я избъбрих по-горе е точно затова-за да боядисваш малки детайли, особено при фигури и т.н., четката трябва да е качествена и да държи остър връх (питай ме мене как се боядисва SS камо и колко четки затрих, преди да му хвана чалъма :D ) . Разпердушинят ли се косъмчетата, четката не става почти за нищо вече, само за основно клепане ;)
IN PROGRESS:
Figures

MY YOUTUBE CHANNEL
Аватар
Venko
Ненадминат
Ненадминат

Мнениеот Venko » 03 Юли 2015, 09:00

Една полезна статия за четките и тяхната поддръжка (на инглиш...):

https://www.bentbristle.com/miniature-painting-brush-care/

както и едно клипче ;)

https://www.youtube.com/watch?v=eACqcAQdw2U
IN PROGRESS:
Figures

MY YOUTUBE CHANNEL
Аватар
Venko
Ненадминат
Ненадминат

Мнениеот DDt » 03 Юли 2015, 10:39

Още една марка, от която съм изключително доволен: LifeColor. Финната 3/0 вече е с мен около две години и е преживявало доста акрил и масло. За почистването има един разтвор, пак на Life, който значително удължава живота на четката (и аерографа).
Японските:
https://www.hlj.com/product/ASS00723/Sup
https://www.hlj.com/product/ASS16468/Sup
Аватар
DDt
Ненадминат
Ненадминат

Мнениеот DDt » 03 Юли 2015, 10:46

Ето как изглежда номер 100 отблизо: