Проблемче с боя

Работа с декали, боядисване и състаряване на модела.

Проблемче с боя

Мнениеот necris » 24 Май 2015, 14:10

Вчера за сефте пръсках с аерограф. Като цяло боядисването е новост за мен, боядисал съм изцяло до сега само 1 модел и то с четка.
Този ф-18 отгоре е правен с четка с емайлови бои, отдолу реших вече да е пръскан с акрилна (това ми препоръча Любо от Нирата ;) Лепих хартиено тиксо половин час обаче пак нещо съм оср... така де, прецакал. Има ли начин да се почисти това до фанара заграденото с червено или трябва да препръскам наново целия модел отгоре? Ако го пръскам, има ли проблем да пръскам акрилна върху емайлова боя?
Освен това се оказа, че с хартиеното тиксо на места се отлепя и боята... Има ли начин/матерял, с който да покривам ч=вече боядисаните части на самолета, за да не се повреждат/цапат с друга боя? ( между другото акрил МНОГО лесно се драска с нокът- разбрах го по неприятния начин).
Аватар
necris
Начинаещ
Начинаещ

Re: Проблемче с боя

Мнениеот ARTU » 24 Май 2015, 19:51

Как се качват снимки във форума - ЛИНК.

Няма снимки и нищо не става ясно. Преди акрилните бои е необходимо измиване на модела и грундиране. След боядисване е добре да се лакира, преди да се пипа. Тиксото за облепяне има различна адхезия при различните производители, аз лично преди да го поставя на защитаваната повърхност, го залепям и отлепям няколко пъти на работния плот.
Активни проекти: FW-190A-8/R-11 (REV) ██[][][] ; FW-190F-8 (REV) ██[][][]
Аватар
ARTU
Домакин
Домакин

Мнениеот DDt » 27 Май 2015, 12:02

От поста ти личи, че водиш битка с акрила за пръв път.
Щеше да е хубаво, ако имаше и снимки на модела, но и така може да се каже нещо.
Чистенето на фанара - клчека за зъби напоена с медицински спирт. Ако намериш 97% ще е най-добре, но и да няма пак става, търкането е повече.
Акрил срещу нокът - зависи колко време е стягал акрилът. След 24 часа вече е много трудно да се нанесат някакви повреди.
Хартиено тиксо - ако е онова бояджийското, съжалявам, няма как да не вдига боята. Решението е маскинг тейп на Тамия (скъпо, но щадящо боята) или Меджик тейп на 3М/Скоч. Аз се насочих към него заради цената, прилепването и възможността да се изрязва много лесно, почти без натиски, което го прави подходящо и за изрязване на маски върху вече боядисан модел.
Акрил върху емайл - след 3-4 дни най-малко иначе акрилът цепи емайловите бои при съхнене.
Обратното е възможно, но боята не трябва да е много разредена, защото акрилите "попиват".
Успех и ако имаш въпроси - на линия сме.
Блог/My personal blog: http://redlinemodels.wordpress.com
Аватар
DDt
Ненадминат
Ненадминат

Мнениеот necris » 27 Май 2015, 19:06

http://pics.data.bg/zoom/albums/5968ccf2f4981385070facee414b6418
http://pics.data.bg/zoom/albums/49a7c202ef93e68705002c421d1aea09

ето снимките. Мерси за полезните съвети. Във всяка железария ли го има този скоч на 3М?

/офф Защо не мога да си едитвам коментарите? Или наистина съм толкова разсеян,че не виждам бутона?
Аватар
necris
Начинаещ
Начинаещ

Мнениеот DDt » 29 Май 2015, 12:30

Привет!
Скочът на 3М се продава в магазини за офис консумативи - аз си го взимам от плесио. В железария не съм виждал.
Що се отнася до проблемите с фанара - поддържавм мнението си за клчека за зъби и малко спирт.
Надраното (ако говориш за това по носа) най-лесно ще се оправи с полираща паста. Ползвам такава на Тамия, но и паста за зъби за пушачи ще свърши работа в този случай, ако не може да намериш полир-паста. Друг вариант са полиращите тъкани на Алкалд2.
Блог/My personal blog: http://redlinemodels.wordpress.com
Аватар
DDt
Ненадминат
Ненадминат

Назад към Декали, боядисване и финишинг / Decals, painting, finishing