Особен вид на боята

Работа с декали, боядисване и състаряване на модела.

Особен вид на боята

Мнениеот tokarevfan » 15 Юни 2013, 22:54

Здравейте !

От половин година ми седи тази Т-34-ка и всеки път като се засиля да я довърша се спирам,като видя боята. Боята е емайлова на Humbrol ( Dark green - 30, матова ). Изглежда ми странно зелена.Такава я дават в инструкциите ( Tamya T-34/76 1:35) и май избързах като я нанасях. Боядисвал съм с четка и може би на места съм сложил повече и изглежда гланцово.Личат и следи и заради това реших да спра. Ето снимки на проблемните места :

1

2

3

4

5

Надявам се темата да е за правилния раздел. Не знам какво да правя ,не ми изглежда наред и не мога да продължа така.Това ми е първия хубав модел и не искам да го развалям.
Моля за помощ !
Аватар
tokarevfan
Начинаещ
Начинаещ

Re: Особен вид на боята

Мнениеот Ivro » 17 Юни 2013, 18:48

Трудно мога да схвана какво точно се вижда, на някои снимки даже виждам като сив цвят, но само предполагам...
ако това е матова боя и не е разбъркана добре, може да се е утаил мат лака малко и затова да има гланцови петна.

Но да гадаем какво е било, няма много смисъл. Ако искаш опитай да разбъркаш наистина много добре боята. С друсане на кутийката няма да се разбърка. Поне с клечка за зъби, а от личен опит мога да кажа, че незаменим помощник за разбъркване е този PaintMixer на Trumpeter.

След това прехвърли малко боя в едно легенче и добави една-две капки разредител. Пак разбъркай боята и разредителя и опитай да я нанасяш на тънки слоеве. Между слоевете изчаквай поне 30 минути (за емайлните бои на Humbrol)
Аватар
Ivro
Напреднал
Напреднал

Мнениеот ARTU » 17 Юни 2013, 18:56

По отношение на цвета - не знам какво е притеснението. И без това при последващо освинване на машината, е без значение каква приблизително е била нанесената боя къмто оригиналната. Ако запитването е за ивиците наслоена, ивиците гланцова и ивиците матова боя - според мен (не съм специалист по боядисване с четка), боята иска хубаво разбиване преди нанасяне.
Активни проекти: FW-190A-8/R-11 (REV) ██[][][] ; FW-190F-8 (REV) ██[][][]
Аватар
ARTU
Домакин
Домакин

Мнениеот p373r » 18 Юни 2013, 00:45

Боята ти "гланцее" защото си сложил повечко разредител - това е ефекта. Иначе за емайл на четка изглежда добре.

Иначе... нерде Хумброл 30 (Тъмно Зелено Кралски ВВС) нерде съветска защитна 4БО. Хумбролът сивее, докато 4БО си е наситено, тъмно, маслено зелена.
He's crazy Lou, he builds toy airplanes!
Ooh! Whip Me, Beat Me, Make Me Carve Laminated Sheet Styrene!
Аватар
p373r
Маниак
Маниак

Мнениеот tokarevfan » 21 Юни 2013, 20:42

Благодаря ви за отговорите !

Имам още няколко въпроса.
Да опитам ли да махна боята с някаква химия и да взема друга или да продължа със същата ? И как да коригирам гланцовите петна и следите от четка ?
Аватар
tokarevfan
Начинаещ
Начинаещ

Мнениеот p373r » 23 Юни 2013, 12:29

Oстави боята както е.

Корекцията става лесно - купи си матов лак на спрей (щом ползваш четка) и пръсни според инструкциите на флакона.
He's crazy Lou, he builds toy airplanes!
Ooh! Whip Me, Beat Me, Make Me Carve Laminated Sheet Styrene!
Аватар
p373r
Маниак
Маниак

Назад към Декали, боядисване и финишинг / Decals, painting, finishing