AK-Interactive Surface Primer

Работа с декали, боядисване и състаряване на модела.

AK-Interactive Surface Primer

Мнениеот DDt » 26 Май 2013, 14:08

Един нов продукт на пазара. Бях започнал да се чудя дали има нужда от още един вид грундове, е, от АК успяха да покажат, че има нужда.
Какво представлява - сив, полимерен грунд на водна основа. Няма миризма, няма изпарения. На приказки звучи чудесно, хубавото е, че и в действителността е така. Освен сив се предлага (по спомени) в германското танково жълто, каки (или беше олив) драб и ръждиво червено. Явно идеята е да се ползва за база при цветови модулации на бронетехника. Няма да е зле да го пуснат и в бяло, ще е от голяма полза за феновете на цивилната авиация.
Пристига в опаковки от 60мл., в стила на бутилчиците на Валехо, няма как да се олеете с тях, дозирането е прецизно. Цената е 10,70 лв.
Първи впечатления - изцяло положителни. Не съм очаквал да кажа нещо подобно за продукт на АК, но ето, че ме изненадаха.
За тестовете ползвах F6F Hellcat на Eduard в 1/72. Преди да пръскам обезмаслих повърхността със спирт, тъй като ми се струва, че водноразтворим и мазна повърхност са взаимоиключващи се понятия. За покриване на повърхността, която виждате отидаха може би 4-5 капки, пръскал съм на около 1 атмосфера, без допълнително разреждане с каквото и да било, от около 8-10 см. разстояние от модела. Финишът е леко сатенен, гладък на докосване. Препоръчвам да се съобразите с препоръката да се изчака 1 ден преди да се продължи работа, макар че ми се струва, че и 2-3 часа ще бъдат достатъчни. Определено като скорост на съхнене изостава от грундовете на Алкалд, но е много по-фин и по време на пръскане не се получава онзи специфичен облак от прах, който съпътства работата ми с алкалд. Както вече посочих няма никаква миризма.
Не съм правил тестове как ще се държи боята върху него, но предполагам, че няма да има проблеми. По-интересно ще бъде взаимодействието с Алклад. Поради тази причина ще пиша пак, когато направя съответните опити.
Ето и снимки от опита:

Струва ли си - според мен, да! Първоначално цената изглежда малко висока, особено като се има предвид, че е за 60 мл., а за 11,90 лв. се купуват 120 мл. на Алклад. От друга страна обаче изключително добрата покривност, липсата на миризма и токсични изпарения превръщат този грунд в много добра оферта, особено за хора с проблеми с изпаренията на Алклад.
В заключение мога да кажа, че горещо препоръчвам този продукт.
Очаквайте включване след нанасяне на Алкалд и бои.
Блог/My personal blog: http://redlinemodels.wordpress.com
Аватар
DDt
Ненадминат
Ненадминат

Re: AK-Interactive Surface Primer

Мнениеот Venko » 26 Май 2013, 17:43

Супер ревю!
Тъкмо се чудех дали има някой впечатления от грунда, че с Алклада не мога да се оправя(все ми напрашава и трябва после полиране),а този на Валехо нещо не е много държелив и се люспи при шкурене :). Ще се радвам да споделиш дали има проблеми с отлепване, шкурене и т.н.
От АК ми пратиха мейл преди една седмица, че в рамките на 1 месец ще пускат бял и черен грунд, следват Russian green, Red, Desert sand и Olive drab.
Очаквам продължението с интерес!
IN PROGRESS:
Figures

MY YOUTUBE CHANNEL
Аватар
Venko
Ненадминат
Ненадминат

Назад към Декали, боядисване и финишинг / Decals, painting, finishing