Rusting,chiping и люпинг по Nokia 6600.

Работа с декали, боядисване и състаряване на модела.

Rusting,chiping и люпинг по Nokia 6600.

Мнениеот Жътварят » 09 Яну 2013, 00:30

Преди да почна ,искам да уточня ,че настоящият пост няма никакви претенции за майсторлък,изработка на някакъв модел или демонстрация на някакви нови техники.Материалът(постът) засяга мои лични опити със бои ,химикали и материали на фирми от моделисткият бранш.Поради липсата на опит(досега не ми се е налагало)от моя страна точно със тези материали, реших да ги изпробвам първо върху по-невинни вещи. И така...(оркестъра-туш)......Във една далечна,далечна страна един далечно неизвестен моделист си закупи "Dust and rust" set-комплект от 6 бои(4 ръждиви и 2 прахови тона) на Lifecolor.Прекрасни тонове на ръждивото ,каквито постигаше трудно досега със наличните си бои.Един ден батерията на личният му телефон реши да се пенсионира,тогава във изчанченото му подсъзнание(и не само под..)се зароди идея за по -ползотворно предназначение на мобилното му устройство-опитно зайче за новите бои!
В бързината забравих да го снимам в положение "преди"затова давам тази снимка със уговорката че моят беше по-разбит.

Последва напълно аматьорско разглобяване(don`t try this at home),ако сте решили и вие да направите така със телефона си ,по-добре проверете първо във нета как става: http://www.vbox7.com/play:f7e0b4b5 .След като му останаха пластмасовите черупки на корпуса без всякаква електроника по тях маскирах със хартиено тиксо прозрачните повърхности на дисплея и камерата (мисля пак да става за телефон)и последваха познатите за моделизма техники.Първо -грунд(сърфейсър)

,второ-пръскане на основните ръждиви тонове(от тъмно към светло) в случая-UA 701-всичко,UA 702 -по ръбовете и други места по лично желание където би следвало да изсветлява ръждата.Тук ме осени една интересна идея-докато е прясна боята да поръся малко със суха четка патинатор от св.ръждивите тонове.След изсъхване се получава едно "полузапечатване" на патинатора и след размазване със пръст се получават добри според мен стечове на ръжда.

Реших да не го оставям напълно ръждив а различните по цвят части на панела да ги оцветя в различни ,но други цветове вдъхновен от строителната техника(багери ,булдозери,особено трактор „Беларус” и Wall-E :D ).За целта обаче,трябва да се положи слой който да спомага да се олюпи боята за да се покажат ръждивите тонове отдолу.Ползвах “Worn effects” на AK interactive.Тук ще наблегна на това че след нанасянето на Worn effect-а(WE) ,се изчаква да изсъхне и почти веднага трябва да се нанесе боята.Отварям скоба за да спомена ,че и в момента нещо не ми е ясно как се борави с този (WE) химикал.Ако не е писано до сега във форума за това ще се радвам някой да сподели собствен опит.Понеже не бях изчакал много да изсъхне WE,акрилната(UA 705) боя малко се напука,но какво пък,нали целта е да изглежда съсипан и ето ти :от дефекта-ефект!

Следващата стъпка продиктувана от дизайнерското ми виждане е, да добавя и червено на райета,също като тези които повишават вниманието и очертават зоните за достъп в индустиалният стил маркировки.

След като позасъхне боята (почти веднага) със клечка за зъби и памуче(може и без за драскотини) със вода почнах да свалям боята на местата които са по-изпъкнали.Целта е да изглежда износено на местата при които е възможен контакт със други предмети.Със тази логика продължих люпенето и по нататък.Разбира се включих и малко фантазия,все пак трябва да се пробва всичко.

За следващият повърхностен цвят (жълт)реших да пробвам друг десен на ръждата.Може би сте забелязвали че на някои напълно ръждясали неща върху равномерният тъмен тон избиват по-светли като цвят „плюски”.Този ефект ще се опитам да пресъздам ,като ползвам по-светлите UA 703 и UA 704, като за нанасянето им ползвам парче дунапрен.

Определено по-тъмното UA 703 по-ми допадна, но нали все пак трябва да се опита.
FREE TIBET
1154бр.
Аватар
Жътварят
Маниак
Маниак

Re: Rusting,chiping и люпинг по Nokia 6600.

Мнениеот Milowitz » 09 Яну 2013, 20:47

...и само толкова?!
Любомир Николов (Мilowitz)

Изображение
Аватар
Milowitz
Ненадминат
Ненадминат

Мнениеот Жътварят » 09 Яну 2013, 22:23

Eееей ,нетърпелив човек!!!
FREE TIBET
1154бр.
Аватар
Жътварят
Маниак
Маниак

Мнениеот Жътварят » 11 Яну 2013, 00:06

Ето и втората част.
Пред да положа жълтата боя се замислих как ще я олюпя,тъй като засега не постигнах желаните от мен резултати със WE,реших да пробвам метода със солта.Досега така и не разбрах как се задържа солта върху модела.Някой казваше вода ,друг –друго, но на мен ми хрумна де се подсигуря и намазах със четка WE като, където исках да се задържи солта гледах да е още мокро,ако не му капвах леко със четката.Получи се една добра според мен смесена технология!Преди да пусна картинките искам да спомена ,че ползвах морска сол защото е на кристали,докато трапезната (поне тази в нас) е на някакви топченца.В този случай пак подходих по смесена технология-ползвах и кристалите в основата на голямо петно ,и кристалите като разсейки-резултата, вие си преценете:

Малко обща визия:

Основната работа е това.Следват малки корекции предимно със четка,като стечове ...

To be continued…
FREE TIBET
1154бр.
Аватар
Жътварят
Маниак
Маниак

Мнениеот Milowitz » 11 Яну 2013, 00:35

Много гадно ръждив!Сетих се за един сайт със снимки на захвърлени стари коли,потънали в ръжда и растителност.Също и като деца играехме около такива,издаваха един много тънък аромат на влага.Кеф,само дето няма да можеш да пресъздадеш мириса на ръжда и влага.
Любомир Николов (Мilowitz)

Изображение
Аватар
Milowitz
Ненадминат
Ненадминат

Мнениеот Жътварят » 07 Юли 2013, 19:42

Най-сетне дългоочакван финал.Изводите за поведението на някои химии и бои се оправдаха,но някои не.Както се казва :това което ни загрозява един модел,прави следващия по-добър.Преди финала малко прелюдия към него.Олющване по познатият принцип със сол и worn effect на основните бои.

После реших да експериментирам със Worn effect-a ,и да имитирам втори олющен слой боя със различен цвят.

Ето и готовият ефект.

Ако някой не вярва,телефона работи.Малко хлопа при сглобката,но "той така си беше" все пак съм му втори собственик.

От мен толкова за сега.Считам "модела" за готов.Ако има въпроси ще се радвам да отговоря.
FREE TIBET
1154бр.
Аватар
Жътварят
Маниак
Маниак

Мнениеот DDt » 13 Юли 2013, 16:59

Как нанесе Warn effect-a и в какво количество?
Нещо не мога да се разбера с този продукт. Започнах да хващам спатиите и да контрилирам лака за коса, но това нещо не се подчинява на желанията ми.
Блог/My personal blog: http://redlinemodels.wordpress.com
Аватар
DDt
Ненадминат
Ненадминат

Мнениеот Жътварят » 13 Юли 2013, 23:52

Ето тук човека го е обяснил http://www.youtube.com/watch?v=mJH6LqczUK0 .В началото и аз докато му хвана цаката... после гледах и клипът ,че е по-нагледно и следвах стъпките.Номера е че си зависи дали го пръскаш с аерографа или го мацаш с четка.Второто е по-дебелашко и иска повече съхнене.Ето тук е и вторият тънък момент колко съхне-акое по-малко се сваля по-лесно и на големи парцали,ако го чакаш малко повече се лющи на по-малки зони и по-трудно.Има и още един тънък момент ,че трябва да прецениш колко площ може да обработиш за времето преди да се спече химикала и да не може да работиш вече.Не съм пробвал да мокря повторно с вода (или worn) за да видя дали ще може да се продължи работа.Затова беше и цялото това мацане -да пробвам химията .Намери си и ти някакъв обект за проба и действай.Успех!
FREE TIBET
1154бр.
Аватар
Жътварят
Маниак
Маниак

Мнениеот DDt » 15 Юли 2013, 10:27

Това с четката и аерографът е ясно!
Проблемът е при нанасяне с аерограф - става на петна и не хваща равномерно. Обезмаслявал съм преди пръскане, пробвал съм на много ниско налягане (все пак е почти водно), но уви, никаква разлика.
Аватар
DDt
Ненадминат
Ненадминат

Мнениеот Жътварят » 18 Юли 2013, 22:03

То и с четката така,когато е "джам" лъскава повърхността :oops: .Не е трябвало да намаляваш ,а да дигаш налягането-течността става по-разпрашена и финна(ако мога така да се изразя) и хваща по-добре,като да не забравяме ,че все пак трябва да подложиш грунд някакъв за да хване "зъб" и да се закачи химикала за нещо.Май обаче си е най-добре със четка-не е сложно ,не миеш аерографа....
FREE TIBET
1154бр.
Аватар
Жътварят
Маниак
Маниак

Мнениеот DDt » 31 Юли 2013, 18:11

Ще опитам, както казваш, с четката!
Все пак, когато повърхността е Алклад, тя си е "джам" по определение. Ще трябва да се намери някакъв начин.
Не се бях сетил за вдигането на налягането.
Аватар
DDt
Ненадминат
Ненадминат

Назад към Декали, боядисване и финишинг / Decals, painting, finishing