Грундиране на фотоец !?

Работа с декали, боядисване и състаряване на модела.

Грундиране на фотоец !?

Мнениеот geryv » 29 Мар 2012, 19:39

Предстои ми оцветяване на фотоец. До сега съм ползвал такъв, но от този на EDUARD, който е фабрично оцветен. Та въпросът ми към по опитните е дали по принцип е наложително преди оцветяването да се грундира ? Въпроса ми породен от това, че по принцип боите, които използваме в нашето хоби са преди всичко за приложение върху пластмаса и при нанасяне върху метал не знам дали ще хванат добре, а дори и да хванат, дали в последствие няма да се олющят !? В конкретният случай се отнася за фотоецвано табло за контролни уреди и колани на кресло, мащаба е 1/72. Другият ми въпрос е, ако все пак е толкова наложително използването на грунд, то с какво е по удачно да се нанесе /аерограф или четка/ ? Все пак мащабът е малък и при нанасяне с четка може тези финни детайли бая да загрубеят !? :?
Търсих публикации по въпроса във форума, но за жалост не успях да открия :?
geryv
Напреднал
Напреднал

Re: Грундиране на фотоец !?

Мнениеот ARTU » 29 Мар 2012, 20:11

Принципно ако няма да има пипане - не е задължително грундирането. Ако ще има работа с детайла - може да грундираш. Mr.Metal Primer го дават уж специално за такива детайли. Но не съм го ползвал.
Някъде препоръчват преди работа цялата платка с детайлите да се мине леко с фина шкурка, за да се образува "зъб" на който да хване боята.
Иначе аз в последно време грундирам и фотоецваните детайли с Alclad 2 Grey Primer and microfiller и нямам проблеми. Освен това съхне бързо :)
Активни проекти: FW-190A-8/R-11 (REV) ██[][][] ; FW-190F-8 (REV) ██[][][]
Аватар
ARTU
Домакин
Домакин

Мнениеот DDt » 29 Мар 2012, 20:19

Зависи от това какъв е ецът. Китайските, както и някои заводски източноевропейски като например АСЕ, е хубаво да се минат с Mr. Metal Primer. Поне това показва моят опит. Доволен съм от грунда на Валехо, който е на спрей, но за 1/72 е прекалено едър и не бих го препоръчал, особено, ако нямаш опит в работата с него. Алкалд е едно добро решение, стига да имаш аерограф.
Блог/My personal blog: http://redlinemodels.wordpress.com
Аватар
DDt
Ненадминат
Ненадминат

Мнениеот geryv » 29 Мар 2012, 20:31

Фотоецът, който предстои да оцветявам е на EDUARD и по конкретно кат. № SS128 за Bf 109G-6 на Academy. А този Mr. Metal Primer на GUNZE с аерограф ли се нанася или може и с четка ? Между другото, имам аерограф :)
geryv
Напреднал
Напреднал

Мнениеот DDt » 29 Мар 2012, 20:56

Виждал съм и двете опции. Няма проблеми. Самият продукт е безцветен и течен като вода или Фючър. Щом си оборудван, ползвай аерограф.
Блог/My personal blog: http://redlinemodels.wordpress.com
Аватар
DDt
Ненадминат
Ненадминат

Назад към Декали, боядисване и финишинг / Decals, painting, finishing