направа на декали

Работа с декали, боядисване и състаряване на модела.

направа на декали

Мнениеот kolevvvv » 29 Апр 2011, 11:19

Здравейте!Нов съм във форума,но с моделизъм се занимавам още от годините когато на пазара нямаше нищо за нашето хоби.Не съм маняк на супердетайлировката,макар че и се възхищавам.По скоро съм от тези ,дето искат да имат всички модели !В тази връзка хобито ни излиза доста скъпо,а и понякога е невъзможно да си доставиш определени модели или елементи от тях.Преди доста време се увличах от авиация в мащаб 1:72,и исках да имам като модели всички български бойни самолети.Да обаче никъде нямаше български декали от различните "авиоепохи" на България.Искам с вас да споделя,метода по който си изработвах декалити и дано съм ви полезен.

Вземате лист А4,като за принтер,може и с по-голяма плътност.Купувате си Декстриново лепило от книжарницата.Това е най простото канцеларско лепило.Много е важно да е такова а не менте или на някоя западняшка фирма с разни парфюмчета в него.Разтваряте във вода част от него докато разтворът придобие плътност с която да можете да пръскате с айрограф.Залепвате с хартиено тиксо листа хартия за масата иго пръскате с лепилото.Листът ще се опита да се деформира ,затова по-помалко,но по често го пръскате.Колкото повече ръце,по-добре.Когато мислите ,че е достатъчно и е напълно исъхнал,натиснете с пръст и задръжте.Ще видите ,че се е получило като лентата на пликовите за писма.Сега взимате бяла боя ,задължително гланцова.Аз ползвам на Ревел и Хъмброу,и пръскате листа една или две ръце.Аз ги пръсках само една ръка и стават като част от боята на модела,но трудно се отлепват от хартията.До тук с подготовката за печат.Програмата Корел Драу ще ви е необходима да си начертаете звездите,кръстовете и там каквото искате да има по самолета.Хумавото е че можете дори да вмъкнете снимки.Например,царските кръстове и корони ,доста трудно ще ги нарисувате,затова от снимката,мащабиране окантване и сте вие.
Изображение

Записвате файла на флашка и отивате в студио за рекламен печат,където да имат ЛАЗЕРЕН цветен принтер.След като ви го отпечатът на създадения от вас лист,всичко е готово.Изрязвате си декалчето от листа потапете в топла вода,и смако повече търпение декалчето се отделя от листа и се нанася върху модела.Ефектът е поразителен.
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Аватар
kolevvvv
Специалист
Специалист

Re: направа на декали

Мнениеот ARTU » 29 Апр 2011, 11:36

Има ли трудности при печатането? В няколко студия за цветен лазерен печат ме върнаха наскоро, тъй като се опасяваха от залепване на барабана. А ставаше дума за печат върху фирмено самозалепващо се фолио, с което си печатам у дома, но не става цветно. Не ми се мисли какво ще кажат, ако отида с подобен лист и ръкотворно нанесено покритие.
Активни проекти: FW-190A-8/R-11 (REV) ██[][][] ; FW-190F-8 (REV) ██[][][]
Аватар
ARTU
Домакин
Домакин

Мнениеот Academica » 29 Апр 2011, 11:37

:beer:
Екстра е.
:up:
Изображение
Аватар
Academica
Маниак
Маниак

Мнениеот kolevvvv » 29 Апр 2011, 12:04

Аз не им се обеснявах и те не ме и питаха.Но съм чувл,че при фолиото май е проблем,защото лазерът работи като нагрява и може лепилото на фолиото наистина да прецаква нещо. Нашето лепило обаче не се влияе от топлината,а от водата.Ако имат желание ще ти свършат работа.
Аватар
kolevvvv
Специалист
Специалист

Мнениеот kolevvvv » 29 Апр 2011, 12:20

Забравих да допълня.След като са изсъхнали листите от боята,разлепяте от тиксото и в една папка ги нареждате и затискате за ден -два ,за да се изправят ако са се деформирали на места.Така те ще изглеждат като гланцова хартия и би трябвало никой да не ви прави проблеми.Аз имам три листа ,малко е изрязвано от тях,но ги подарявам на който му се разхожда до Бургас.Опасявам се че за тези 8 години може лепилото да се разтвори доста трудно но пък са без пари и много :D .Може да ги ползвате и като мостра.Ще потърся оригиналния файл но през годините смених доста компютри и нямам никаква идея ,къде може да е.Листите са като на снимката,с тези декали.
Аватар
kolevvvv
Специалист
Специалист

Мнениеот kolevvvv » 29 Апр 2011, 12:56

Намерих файла.Който иска пращам на мейла.
Аватар
kolevvvv
Специалист
Специалист

Мнениеот McVess » 29 Апр 2011, 12:56

Предполагам че ако вместо бял гланц пръснем гланцов лак ще получим прозрачна основа :wink:

Чудесна технология :bravo:
С уважение: Веселин Пенев
Аватар
McVess
Конструктор
Конструктор

Мнениеот kolevvvv » 29 Апр 2011, 13:07

Със сигурност,но лазерният принтер ще печата върху прозрачна основа и като лепнеш декала на зелен самолет ,нищо няма да се вижда.Затова белият фон е задължителен.
Аватар
kolevvvv
Специалист
Специалист

Мнениеот alexthegreat » 29 Апр 2011, 15:14

kolevvvv написа:Сега взимате бяла боя ,задължително гланцова.Аз ползвам на Ревел и Хъмброу,и пръскате листа една или две ръце.]

Може би глупав въпрос, но.. за емайл боичка ли говориш? Предполагам, с акрилна няма да стане??

Мерси за споделениа опит. Супер полезно.
Аватар
alexthegreat
Конструктор
Конструктор

Мнениеот Ivro » 29 Апр 2011, 17:39

Много интересна идея. Поздравления!

Предполагам, че емблемите трябва да се изрежат плътно по ръба?
Но как изрязваш кръглите емблеми, така че да са достатъчно кръгли? На ръка до сега не съм успявал толкова правилни кръгове да изрязвам.
Аватар
Ivro
Напреднал
Напреднал

Мнениеот kolevvvv » 29 Апр 2011, 18:02

Идеята е да не се разтвори от водата.Пробвах с матова,сатен и гланцова.От матовата трябва да сте някакъв супер майстор за да успеете да ги отделите от лепилото.Сатена също не се държа добре но вече съм забравил.Гланцовата прави направо слой като на истинските декали,просто по трудно се отлепят от носителя,но пък залепне ли край,така че внимавайте не жалета водата при залепване.Не забравяйте че тази боя е само основа върху ,която ще се вижда напечатаното от принтера.А то е гланцово!Що се касае до кръгчетата,на моите декали не съм очертал външния контур на кокардата,защото в мащаб 1:72 трябва доста да ми търсите кусура на това малко кръгче,дали съм мръднал 0,001 или 0,003 мм.Но препоръчвам да си направите външен контур,както съм направил със звездите и да изрязвате по него.Той може да е с цвета на макета и дори да кривнете леко няма да се вижда.
Аватар
kolevvvv
Специалист
Специалист

Мнениеот DAIKATANA » 29 Апр 2011, 19:56

Да вметна само..."Фабричните" декали,тези дето ги има във всеки модел,също са с декстрин.Дори хартията за декали се казва така-декстринова хартия(dextrin paper).Наричат я още трансферна хартия...Сега говоря малко наизуст,но декстрина е изобретен около 20-те години на миналия век и свойствата му са познати от тогава,така че за производството на декали никога не се е ползвал желатин,желета и други мармалади.... :P
DAIKATANA
Моделист
Моделист

Мнениеот =VNVV=Rosev » 11 Юни 2014, 18:31

Реших да се пробвам в декалите.Един познат печатар каза че от скоро има печатащ бяло принтер-прави с него надписи върху химикали и кутии.Какъв е точно не зная. Имам и американска декална хартия:

ввъв вода декалите на Х-совете леко се сгърчиха

в крайна сметка триъгълника и цифрата 2 залепнаха перфектно и изглеждат много добре, но Х-совете имат някакво вътрешно напрежение а и слоя е леко по дебел макар че все пак влиза в разшивката а и факта че хвана върху тази пластмаса от Ме 109 Д -полскси която е мазна и гадна все пак дава някакви шансове.Големия Х пукна след 2 часа но там прекалих с химиите.

като краен резултат мисля че за отделни бели цифри или малки бели неща варианта е добър но за големите Х-сове не става вероятно ще пробвам да ги направим само като черни Х а бялото поле да се пръсва с боя.
Аватар
=VNVV=Rosev
Ненадминат
Ненадминат

Мнениеот ARTU » 11 Юни 2014, 19:19

=VNVV=Rosev написа:... факта че хвана върху тази пластмаса ...

Доколкото съм информиран, декалите се полагат върху боя, а не върху пластмаса. Боята от своя страна е върху грунд. Какво общо има пластмасата, не знам :nixweiss:
Активни проекти: FW-190A-8/R-11 (REV) ██[][][] ; FW-190F-8 (REV) ██[][][]
Аватар
ARTU
Домакин
Домакин

Мнениеот =VNVV=Rosev » 11 Юни 2014, 22:21

Става реч за проба ,впрочем планирал съм да направя пробни залепвания върху боядисан сегмент просто нямам такъв в момента.Очаквах нещо като мнение ,тук уж обменяме опит като хора споделящи еднакво хоби....
Аватар
=VNVV=Rosev
Ненадминат
Ненадминат

Следваща

Назад към Декали, боядисване и финишинг / Decals, painting, finishing