Състаряване на кораби

Работа с декали, боядисване и състаряване на модела.

Мнениеот ARTU » 30 Ное 2008, 17:11

Темата възникна, докато говорехме за бойни кораби в реална война - Втора световна. Дали са изглеждали като парадни гемии и строеви кораби, по които махат генералски лампази за прегръдки с други фуражки? Снимките показват, че има и чистички свежарски кораби, има и реално действащи зацапани с течове, дим от комина, нагар около оръдията и драскотини от бойни повреди, ремонти или кръпки. Ето затова още в началото споделих, че моето виждане е, че един модел трябва да бъде омазан така, както и бил към конкретен период, но подкрепено със снимки и логика.

BTW Служих танкист и в Казанлъшкото поделение действително имаше и танкове, които лъщяха като корекомски. Едни такива за паради, за отчитане на парков ден и за посещения свише. Имаше и машини, които имаха кора от кал на полигона в "Тюлбето" ;) Аналогията с корабите е далечна, но дали е вярно, че по време на война всички сили или една трета от тях са били насочвани да чистят и лъскат? И дали са успявали да го лъснат така, че да заслепи с блясък евентуалния враг?
Активни проекти: FW-190A-8/R-11 (REV) ██[][][] ; FW-190F-8 (REV) ██[][][]
Аватар
ARTU
Домакин
Домакин

Мнениеот skyraider » 30 Ное 2008, 18:06

komuso написа:Пи4 вижда се 4е ти кораб само на снимка си виждал.

1.Пи4 го възприемам като обида.(на турски=копеле или дете на незнайни родители
).Модераторите да преценят.
2.Кораб съм виждал не само на снимка-бил съм на море чат-пат. :D
3.Относно боевите задължения на моряци и т.н.военослужещи, некакси съм запознат, прекарал съм известно количество годинки в армията като сержант, така че ми е ясно колко са ученията и колко е подръжката. Разбира се има разлика ще кажеш между флота и сухопътни, ама това има кой да го прецени. Благодаря за репликата - танковете се ровят като прасета в кал.
4.Колкото и да съм сухопътен и бос в морските неща, корабоплаването винаги ме е интересувало и смятам , че доста избягахме от темата:
А именно - кога и как да състаряваме и тонираме моделите на кораби.

:bravo:
Аватар
skyraider
Специалист
Специалист

Мнениеот komuso » 30 Ное 2008, 21:44

С това за пи4а несъм искал да те обидя беше просто израз извинявай.За да не се дърлим пове4е по темата тук едни хора са го обсъдили този въпрос.Приятно 4етене.
http://scalemodels.ru/modules/forum/vie ... t_412.html
Аватар
komuso
Начинаещ
Начинаещ

Мнениеот chingiz79 » 30 Ное 2008, 23:09

Според мен постовете добиха 'селскостопански' характер.
Оформиха се лагери на Корабомоделисти с/у всики останали.
Мисля, че целта на този форум е точно обратната.
Защо не вземем да сглобим по един модел на един и същи кораб, в един и същи мащаб и тогава ще видите, че никой няма да си прилича с другия.
Също както и авторите им.
Грешно е да се ограничаваме в рамките на собствените си разбирания и интереси. Ако беше така, сглобяемите модели щяха да ги продават състарени и тонирани, нали!

P.S.Моите адмирации към модела, който предизвика появата на тази тема и към автора му, който много конкретно назова недостатъците на изработката, но въпреки това никой не му обърна внимание.
Аватар
chingiz79
Начинаещ
Начинаещ

Мнениеот skyraider » 30 Ное 2008, 23:49

Напротив - обърнахме му внимание, а относно състаряването май всички разбраха , че Евгени го е предвидил за състезание и именно затова преместихме разискванията в тази тема. Не се и съмнявам , че колегата има потенциал и тепърва ще има да взима много награди, но има и други насоки на развитие на корабомоделизма. Относно деленето на лагери, мисля че всеки от тук присъстващите е правил поне по един модел от другите категории и въпреки насочеността в една сфера, моделизмът дава разнообразие на всеки било то с кораб, самолет, танк или фигура... :helo:
Аватар
skyraider
Специалист
Специалист

Мнениеот ARTU » 01 Дек 2008, 08:39

chingiz79 написа:Според мен постовете добиха 'селскостопански' характер.
Оформиха се лагери на Корабомоделисти с/у всики останали.

А аз си мисля, че някой търси под вола теле. Какъв селскостопански характер има едно питане и една снимка на омазан кораб? Напротив - има два лагера - лагера на "чистите модели" и лагера на "реалистичните модели". Не че чистите не са реалистични, но понеже не са в диорама, не е прието при тях да има замърсявания, каквито ИМА по истинските кораби. Сега остава въпроса за достигането на реализъм и до каква степен може да се състари един боен кораб, къде и защо...
Аватар
ARTU
Домакин
Домакин

Мнениеот ssi » 01 Дек 2008, 10:30

И аз съм на мнение, че е много относително постигането на максимално доближаване до реалния модел. Важното е, в какво точно време е пресъздаването на копието. Това си зависи от човека който го реализира. Може да реши да го направи в момент след изстрелване на ракета и тогава 1/4 от кораба ще е в чернилка :-) . То затова си има правила по състезанията! Иначе за свое собствено удоволствие всеки може да си го направи както си иска, а другите да си дадат мнението и да го поправят, ако е сгрешил нещо!
Аватар
ssi
Моделист
Моделист

Мнениеот snarlev » 01 Дек 2008, 22:56

Направо не успях да рабера кога се получи такава дискусия.
Според мен нещата са по прости отколкото се представят.

Ако автомобили съществуват от около 150 години, самолети от около сто, сай фай има още по отскоро, то корабни модели са намерени в царските гробници на древен Шумер и Египет от четвъртото хилядолетие преди новата ера. Това е едно от най старите занимания в историята на човечеството. Освен това морската история, може смело да се каже, е свързана с историята изобщо.
С други думи корабомоделизма има много големи традиции.
Ще започна отдалеч.
Освен фул хъл модели има и шпангоутни, адмиралтейски, разрези и водолинейни.
Шпангоутни са моделите почти без обшивка. изобразява се целия набор на кораба както е строен с всички конструктивни елементи.
На адмиралтейските модели е снета обшивката под водолинията /под най долния бархоут/ на левия борд, и обшивката на лявата половина на палубата или палубите. При тях се изобразяват целия рангоут и такелаж. Несе изобразяват платна.
Всички тези видове модели са предназначени за украса и за представяне на кораба в музей пред клиент и пр.
Дотук уедъринга е неуместен, всички модели се изобразяват чисто нови. Това обаче не значи че някой не може да си направи кораба целия в пробойни и изобщо следи от битка.

На всички желая успех и очаквам с най голямо нетърпение вашите корабни модели /и другите също/.

Славян
Аватар
snarlev
Специалист
Специалист

Мнениеот evgeni 200 » 01 Дек 2008, 23:03

Да не ме разбрахте погрешно, че аз съм някакъв противник на състаряването?Ако модела на кораба се намира във вода, дори и аз бих използвал ръжда ,стичания, протрита боя и т.н . Модел на сух док за ремонт дори бих и прекалил със състаряването, но поставяйки модела на стойка всички тези състарявания(как ли не се нарекоха на една друга тема) за мен не им е там мястото. Форума е пълен и с доста състарени модели и доста чистички, но около хубавите модели все има някаква среда в която той се намира.
Аватар
evgeni 200
Ненадминат
Ненадминат

Мнениеот skyraider » 02 Дек 2008, 09:07

Адмирации за последния ти модел Евгени! И успех на състезанието!
Покрай него се заформи този спор около корабомоделизма като цяло
и се надявам всеки да изкаже мнението си по въпроса за състаряването, че и да се родят нови идеи свързани с хобито. Определено сега си мисля, че наистина за кораб на стойка(един вид за украса) е неуместно състаряването, само леко тониране!!! :ok:
Аватар
skyraider
Специалист
Специалист

Мнениеот komuso » 02 Дек 2008, 20:21

Ето няколко модела на гуруто на подводните лодки Генадии Петрови4 Саво4кин

Аватар
komuso
Начинаещ
Начинаещ

Мнениеот pkaramitev » 03 Дек 2008, 01:41

:knee: :knee: :knee:
Аватар
pkaramitev
Моделист
Моделист

Re:

Мнениеот ARTU » 07 Окт 2013, 17:16

snarlev написа:... Всички тези видове модели са предназначени за украса и за представяне на кораба в музей пред клиент и пр.
Дотук уедъринга е неуместен, всички модели се изобразяват чисто нови.

Неочакван прогрес за близо пет години (по материали от друг форум) - горния цитат е от 2008 година, долният - от наши дни:

snarlev написа:Разкажи по подробно за пришейдинга. Каква е идеята на конкретни места. Това много важен момент. На Европейското стана дума че моделите изглеждат постни като са в един цвят. Това беше основна забележка на съдиите почти към всички модели.

:respect: :bravo:
Аватар
ARTU
Домакин
Домакин

Предишна

Назад към Декали, боядисване и финишинг / Decals, painting, finishing