Аерографи - употреба и поддръжка

Работа с декали, боядисване и състаряване на модела.

Re: Аерографи - употреба и поддръжка

Мнениеот Moarein » 23 Дек 2009, 00:51

Моля да не се чете избирателно.
Имах предвид, че за начинаещ, какъвто е колегата Стефан, аерограф за 150 лв би вършил чудесна работа. Естествено, че тези от 300 нагоре може би са по-хубави, но доколкото разбирам бюджета на Стефан е ограничен.
Въпреки всичко има минимум, под който не може да се падне - няма смисъл да се трошат пари за ревелски пулверизатори и т.н.
Аватар
Moarein
Ненадминат
Ненадминат

Мнениеот rapttor » 24 Юни 2010, 15:01

Ето какво си купих от ebay за £17.99 . Изображение 0.25 мм + маркуч.
модел : TG-180
в момента чакам регулатора и ще видя как се представя
rapttor
Конструктор
Конструктор

Мнениеот =VNVV=Rosev » 24 Юни 2010, 17:22

100кила бяла завист....
Аватар
=VNVV=Rosev
Ненадминат
Ненадминат

Мнениеот dimovlz » 05 Ное 2010, 16:02

Здравейте,

Навил съм се да си купя аерограф и компресор - иска ми се да направя стъпка напред в моделизма.

Решил съм да взема компресор от артсервиз: Sparmax ac - 100s - препоръчаха ми го като доста безшумен и сравнително компактен, видях, че и тук на форума е обсъждан в положителна светлина.

За аерограф - склонен съм да платя всичко между 150 и 250лв. Поради тази причина се колебая между няколко модела:

1. Sparmax DH-103 http://www.artservicebg.com/index.php?sesion=MTI4ODk2MDA0MA==&action=product&product=32 - харесва ми, че казанчето е отгоре и цената е много приемлива - какво му е качеството?
2. Paashce MIllenium http://www.artservicebg.com/index.php?sesion=MTI4ODk2MDA0MA==&action=product&product=7 - този е с казанче отдолу, което ми се струва неудобно, но ще се радвам да чуя хората с опит.
3. Iwata HP-C http://www.artservicebg.com/index.php?sesion=MTI4ODk2MDA0MA==&action=product&product=691 - този е малко над бюджета, но се чудя дали си заслужава инвестицията.

Освен това ми показаха един Paasche (не мога да цитирам модела) с три дюзи за около 260лв.

Моля за мнения. Начинаещ съм с аерографията (т.е. съвсем нула) - от къде да започна? Освен

Ако има значение - занимавам се основно с авиация. Сглобявам и друга техника, по-скоро за разнообразие.

Всякакви други предложения са добре дошли.

Благодаря,

Димо
In Tupolev veritas!
dimovlz
Начинаещ
Начинаещ

Мнениеот kontraforce » 22 Ное 2010, 21:45

Колеги,от една седмица съм претежател на ето този комплект,придобит от e-bay.

Комплекта включва два аерографа / с гравитационно и сифонно пълнене,компресор с бутилка за газ,два шланга / по един за всеки компресор/ някакъв тройник / вероятно за едновременно включване на двата аерографа / и резервни съдинки. Всъщност, исках да си поръчам само компресора,но като разгледах офертите видях ,че тази излиза много изгодно-под 300лв с доставката и реших ,че дори аерографите да са боклуци тази цена само за компресора е изгодна.Доставката е от световно неизвестната фирма „Absolute airbrush”във Великобритания-вероятно опакова китайска или корейска стока.При пристигането на пратката бях приятно изненадан от качеството на аерографите.Изчетох общо взето повечето неща във форума по темата и стигнах до извода ,че аерографа с горно пълнене е някакво безлицензно копие на Iwata High Performance HP-C 0.30 / съответно SPARMAX DH-103 / което може би е добре заради наличието на резервни части.Тъй като разбрах колко са крехки иглите и дюзите,реших да пробвам най-напред с руски аерограф с единично действие ,който имам от около 15 години и никога не съм използвал поради липса на компресор.

Досега съм използвал само пулверизатора на Revell с флакони сгъстен въздух и почти веднага се сблъсках със следните проблеми:
1.Как става регулирането на налягането-може би се върти червения пръстен?Тогава всъщност се намаля максималното налягане и комресора започва да работи непрекъснато,игнорирайки функцията аутостоп при 4 бара и аутостарт при 3?

2.Доколкото разбирам,при руския аерограф въздуха излиза постоянно през дюзата ,а спусъка е само за боята.Тогава налягането не може да се качи повече от 0.8 бара-или може би не правя нещо както трябва?
3.При пръскането с аерографа част от въздуха излиза през контейнерчето за боята при което прави мехурчета и хвърля пръски боя навсякъде.
4.След накисване в разтворител МРТ след опитите се оказа, че гумените уплътнители някак си са се разширили и контейнерчето за боята повече не иска да влезе в гнездото си –нормално ли е това ?
Предварително се изминявам ,ако въпросите ми изглеждат глупави и смешни,но упътването е доста неясно,пък и познанията ми по английски не са кой знае какви.
Аватар
kontraforce
Специалист
Специалист

Мнениеот valcad » 22 Ное 2010, 22:41

Изтегли черната част, над червения пръстен нагоре е я завърти при включен компресор за
регулиране на налягането. Не трябва да излиза въздух през казанчето
valcad
Конструктор
Конструктор

Мнениеот p373r » 23 Ное 2010, 10:58

Честита придобивка!
kontraforce написа:3.При пръскането с аерографа част от въздуха излиза през контейнерчето за боята при което прави мехурчета и хвърля пръски боя навсякъде.

Или дюзата ти не е поставена както трябва, или имаш проблем с уплътнението, поради който въздухът се връща обратно по канала за боята нагоре към контейнера. Разглоби, почисти и отново сглоби аерографа. Пробвай първо на сухо, после с водичка и след като се увериш, че е ОК и продухаш пак с въздух - с боя.
4.След накисване в разтворител МРТ след опитите се оказа, че гумените уплътнители някак си са се разширили и контейнерчето за боята повече не иска да влезе в гнездото си –нормално ли е това ?

Защо ще киснеш уплътнение в агресивен разредител, особено ако е толкова старо? Мед. спирт ти е напълно достатъчен да почистиш аерографа от акрили, емайли и дори автоемайллак, след като си пръснал резервоарче или две с чист разредител (и не си оставил всичко да изсъхне и спече).

Иглите не са толкоз безумно крехки, просто лесно се нараняват ако не ги третираш внимателно при сглабяне/разглабяне/почистване.
Предварително се извинявам, ако въпросите ми изглеждат глупави и смешни, но упътването е доста неясно,пък и познанията ми по английски не са кой знае какви.

Порови за инструкцията на Iwata тогава, може да я има и на други езици.
He's crazy Lou, he builds toy airplanes!
Ooh! Whip Me, Beat Me, Make Me Carve Laminated Sheet Styrene!
Аватар
p373r
Маниак
Маниак

Мнениеот stef4oe » 09 Дек 2010, 01:23

Ето го и моя''Paasche EZ-STARTER'' :oops: :
Изображение
Изображение
Изображение
Аватар
stef4oe
Начинаещ
Начинаещ

Мнениеот Moarein » 05 Май 2011, 10:09

Имам един просташки въпрос и моля да не ми се смеете много...
Ако пръсна с аерографа разредено Ц200, има ли опасност да го запуша необратимо?
Някой правил ли е подобна дивотия?
Аватар
Moarein
Ненадминат
Ненадминат

Мнениеот LuciferBG » 05 Май 2011, 12:33

Абе аз не съм, но защо ти е да се рискуваш аерото. Аз го правя с празна пръскалка от препарат за стъкла....върши прекрасна работа. Само ако е за по-голяма площ де...
Марин Марков
Аватар
LuciferBG
Маниак
Маниак

Мнениеот Moarein » 05 Май 2011, 12:45

Блестяща идея, ама кой да се сети!!!

Много мерси :beer:
Аватар
Moarein
Ненадминат
Ненадминат

Мнениеот kontraforce » 02 Мар 2012, 10:04

Колеги,преди няколко дни изтървах аерографа от бюрото на пода и се откупи парче от капачката на дюзата.Аерографа е следния:
,а проблема изглежда така Дюзата е 0.2мм.Какъв точно е модела -не знам.Купен е от Великобритания от някаква фирма „Absolute airbrush”-вероятно корейски или китайски препак /няколко поста по-нагоре съм описал по подробно/ Въпросът ми е мога ли от някъде в БГ да си купя или поръчам такава капачка.
Аватар
kontraforce
Специалист
Специалист

Мнениеот =VNVV=Rosev » 02 Мар 2012, 10:40

А пазиш ли парценцето?Ако да можеш да се опиташ да го запоиш или залепиш кът пластинка която по същя начин да закрепиш към капачката така ще стане достатъчно здраво.Най добре е нова капачка разбира се но тая е доста специфична...
Аватар
=VNVV=Rosev
Ненадминат
Ненадминат

Мнениеот kontraforce » 02 Мар 2012, 14:49

Парчето го пазя.В интерес на истината първото ,което ми хрумна беше точно това-да се опитам да го запоя или залепя / например с течен метал /.Но имам притеснения, че ще се отрази на качеството на работата.Вероятно кръстообразните процепи отстани имат сериозна роля върху размера и формата на струята.
Аватар
kontraforce
Специалист
Специалист

Мнениеот kolevvvv » 02 Мар 2012, 16:08

Аз имам три броя Руски айрографи от първите дето се появиха ,като чух думата айрограф!Уплатненията се тефлонови,имат резервна игла,три дюзи с различен диаметър.Направил съм си бърза връзка към комресора,за да не ми се налага да сменям дюзите,сменям айрографите.Комресори съм изгорил около 10,като започнем от тия за кола на 12 волта,три или четири от хладилници и фризери.От 4-5 години съм с компресор от хладилник "Зил",филтър за масло и бивша бутилка за кислород от 1 кг(беше някякъв италиански боклук и я пригодих)!Комресора ми е от приятел хладилен техник,който ми каза ,че този компресор не меши маслото и не трябва да се долива!Не повярвах ,затова е масления филтър,но се оказа абсолютно прав.Не съм долял грам масло за тия пет години,нито ми е хвърляло през дюзата.Боядисвам основно с емайл бои и почиснвам с амб.Пръскал съм техника и самолети в 1/72,както и сегашните кораби в 1/700 и трябва да ви кажа ,че при добре подготвена боя(като гъстота),хубаво е и да е по прясна,айрографити работят на пушка!Правил съм многоцветни комуфлажи без маски,лините са без характерно пулверизиране ,просто както го настроиш,така пръска.Пиша това защото аз също исках малко да осъвременя инструментариума си ,но се зачудих с какво повече ще ме зарадват новите и скъпи модели айрографи и комресори?Та, предполагам много са минали по моя път и сега са с добра техника,могат ли да ми посочат предимствата й?Аз вече пръскам само корабчета в 1/700,като дори и да има комуфлаж трябва да се облепя модела.
Аватар
kolevvvv
Специалист
Специалист

ПредишнаСледваща

Назад към Декали, боядисване и финишинг / Decals, painting, finishing