Сравнение на четки

Работа с декали, боядисване и състаряване на модела.

Сравнение на четки

Мнениеот Venko » 06 Юли 2017, 10:45

Тъй като започнах сериозно да се боядисвам фигури, реших да се купя няколко вида четки, след доста четене из форумите, и да направя някакво сравнение. Досега ползвах различни синтетики- Италери, Валехо, АК и т.н., но си закупих и такива от естествен косъм (самур). От нашенските магазини си взех две Da Vinci serie 36 Rotmmarder Kolinsky-размери 1 и 3/0. Като цяло нелоши четки, но имат свойството да се разделят косъмчетата при боядисване и не стват много за детайлна работа-за общо боядисване са ОК.
Също си взех комплеkт синтетика на ProArte серия Prolon, този път от магазин в UK, чрез ибей-много ми харесват, ще ги ползвам главно за работа със смивки и масла.
Накрая една четка от по-реномираните марки Raphael Kolinsky serie 8404, размер 1, също от UK. Много съм впечатлен, изключително качество, далеч по-добри от всичко, с което съм работил досега. Вижда се, че връхчето е по-голямо от същия размер при другите марки, но това е предимство-държи повече боя и не изсъхва толкова бързо. Връхчето седи стабилно, не се разперва като при други четки и може да се боядисват дори и малки детайли. Вярно, струват повече-около 7-8 паунда бройката, но напълно си заслужва парите. Ще я ползвам само за работа с фигурите.
И на последно място, но не по важност, един консуматив, който е задължителен, ако искате да подържата четките в добро състояние-сапун Masters brush cleaner and preserver. Чисти всякаква мръсотия от четките и ги запазва в отлично състояние (особено естествения косъм), но това важи само за АКРИЛНИ и МАСЛЕНИ БОИ. За другите видове бои-целулозни, емайл и т.н. ползвайте други четки, главно синтетика.
Тези впечатления са субективни, но се надявам да съм бил полезен със това сравнение.

В заключение: абсолютния ми фаворит при четките за работа с акрил-Raphael 8404 :knee:
IN PROGRESS:
Figures

MY YOUTUBE CHANNEL
Аватар
Venko
Ненадминат
Ненадминат

Re: Сравнение на четки

Мнениеот KONGO79 » 06 Юли 2017, 13:26

Пробвай Winsor&Newton и ще забравиш всички останали :wink: !
CULUS CAPITIS RECIPET!
Аватар
KONGO79
Специалист
Специалист

Мнениеот Venko » 06 Юли 2017, 14:46

KONGO79 написа:Пробвай Winsor&Newton и ще забравиш всички останали :wink: !

Да, те бяха другия вариант, но по форумите някои се оплакваха че качеството им е паднало и може да случиш на калпава четка. Но не пречи да си взема и една Уинзор да ги сравня.
Вчера побоядисвах малко с Рафаелката и е страхотна.
IN PROGRESS:
Figures

MY YOUTUBE CHANNEL
Аватар
Venko
Ненадминат
Ненадминат

Мнениеот Venko » 02 Окт 2017, 18:10

На една останала глава от комплект на Alpine се опитах да направя сини очи със ирисите и зениците (доста трудно за 1/35), пък и ме чакат синеоки немци по-нататък :D . Мисля че добре се получи, въпреки че боядисвах на лампа, пък и това е на макро и не е завършена още .
Исках да покажа какво може да се направи с хубава четка, дори и по-голям размер. Според мен "1" е универсалния такъв за общи и детайлни работи, допълнително смятам че една "0" е напълно достатъчна за по-ситните неща. Имайте предвид обаче, че един и същи размер при различни производители, може да се различават в големината на връхчето.
Сравнил съм върха на четката с главата :)

IN PROGRESS:
Figures

MY YOUTUBE CHANNEL
Аватар
Venko
Ненадминат
Ненадминат

Мнениеот Venko » 03 Окт 2017, 14:00

Финалните снимки ще ги сложа тук, за да не отварям други теми. Заключението е, че с хубава четка по-добре се получава и по-бързо :)

Купих си и една Winsor&Newton series 7, единичка, като пристигне ще направя едно сравнение с тази. Имам още една глава от същия комплект.
IN PROGRESS:
Figures

MY YOUTUBE CHANNEL
Аватар
Venko
Ненадминат
Ненадминат

Мнениеот Venko » 19 Окт 2017, 10:38

Пристигна и четката Winsor&Newton series 7, размер "1". Много готино опакована в тубичка, за да няма повреди, макар че няколко косъмчета се бяха разперили и прегънали, явно слуховете за качествения контрол малко се потвърдиха като че ли. При Raphael 8404 нямаше такова нещо, но може и да е до късмет при пазаруването онлайн :? . При намокряне на четката нещата се оправиха, направих малко експерименти вчера и добре боядисва. Както се вижда "коремчето" на Рафаелката е по-голямо, което предполага повече задържане на боя, освен това и самото връхче повече ми харесва от това на Уинзор. Недостатъка е, че при боядисване на много малки детайли широкото коремче пречи малко, където W&N 7 има леко предимство.
Ще направя една глава само с тази четка и ще споделя повече впечатления. И двете са топ класа четки, но после ще определя коя ми харесва повече, в края на краищата може би ще се допълват при работа ;)

IN PROGRESS:
Figures

MY YOUTUBE CHANNEL
Аватар
Venko
Ненадминат
Ненадминат

Мнениеот Venko » 20 Окт 2017, 12:49

Вчера пробвах новата четка и честно да кажа не съм впечатлен особено. Не че няма да я ползвам, но по-скоро за общи работи. За мен Raphael 8404 е с класа над Winsor&Newton 7, но това е субективно мнение, на мен повече ми пасва първата :) . Косъмчетата имат по-добра, как да кажа устойчивост (или "snap" какъвто е термина), т.е способността да се връщат в първоначалното положение след боядисване. Също както споменах връхчето е по-добро от това на Winsor, на втората боята засъхва доста бързо и не мога да направя хубави тънки линии и детайли (примерно очи, вежди и т.н.), както с Raphael.
IN PROGRESS:
Figures

MY YOUTUBE CHANNEL
Аватар
Venko
Ненадминат
Ненадминат

Мнениеот Venko » 20 Окт 2017, 12:49

Вчера пробвах новата четка и честно да кажа не съм впечатлен особено. Не че няма да я ползвам, но по-скоро за общи работи. За мен Raphael 8404 е с класа над Winsor&Newton 7, но това е субективно мнение, на мен повече ми пасва първата :) . Косъмчетата имат по-добра, как да кажа устойчивост (или "snap" какъвто е термина), т.е способността да се връщат в първоначалното положение след боядисване. Също както споменах връхчето е по-добро от това на Winsor, на втората боята засъхва доста бързо и не мога да направя хубави тънки линии и детайли (примерно очи, вежди и т.н.), както с Raphael.
IN PROGRESS:
Figures

MY YOUTUBE CHANNEL
Аватар
Venko
Ненадминат
Ненадминат

Назад към Декали, боядисване и финишинг / Decals, painting, finishing