Последващо поставяне на тежест?

Всичко за сглобяването на модела. Инструменти, техники и правила. Последователност.

Последващо поставяне на тежест?

Мнениеот freakyvr » 25 Фев 2007, 14:40

Здравейте, искам да ви попитам дали е възможно на два авио модела: SR 71 Blackbird и F 15 Eagle, които съм сглобявал отдавна, но тогава пропуснах да сложа тежест в предната част и сега предния им колесар е във въздуха, да им отворя внимателно кабината, за да поправя това, че ме дразни. Възможно ли е да стане без да се счупят или да не се захващам?

Другото за което се сещам е да се направи стойка така че да седят във въздуха, само че не ми е останало нищо от комплектите, което би свършило работа.

Предварително благодаря за съдействието. Наскоро открих форума и се зарадвах много, че има и такъв форум. Много е хубав, браво на създателите. Като разгледах някой модели, които са сглобени майсторски направо много се изкефих.
freakyvr

Мнениеот Stupid_boy » 25 Фев 2007, 14:56

нещо, което не съм правил!
бих разпробил мъничък отвор някъде на по-скришно място за да мога през него да налея нещо в предната част със спринцовка. разглобяването на завършен модел е опасно нещо.
Аватар
Stupid_boy
Специалист
Специалист

Мнениеот ivoka » 25 Фев 2007, 15:01

Защо не пробваш да разпробиеш нишата на предния колесник? Трябва ти една малка кръгла дупчица и през нея може да напълниш целият нос на самолета с оловни сачми.
Аватар
ivoka
Специалист
Специалист

Мнениеот valko-bg » 25 Фев 2007, 15:44

Ако се ришиш да поставяш тежест в моделите си, според мен, най- добре си купи от рибарски магазин малки оловни тежести и тогава както споменава колегата преди мен, пред малка дупка в нишата на колесника. Другото, което аз те бих посъветвал да направиш- малка дървена или каквато там решиш поставка. Оцветия, лакирай я и постави моделчето си върху нея като на колелата посваши малки парченца двойнозалепвашо тиксо. хем ще стои на трите си стойки, хем може да се мести, без да се пипа самият модел. Пък и се получава по- добра визия :D .
Аватар
valko-bg
Ненадминат
Ненадминат

Мнениеот nick_wolf1 » 25 Фев 2007, 20:05

И аз бих прибегнал до поставка и дискретно залепване на колелата към нея. Примерно някаква рамка за картина или снимка. Не са много скъпи, а си имат всичко: бордюрче и стъкло за основа. Можеш от картон да си изработиш и боядисаш настилка, която да имитира бетон или асфалт. Даже си мисля, че един лист фина шкурка, с малко зацапване за елиминиране на монотонния вид, би свършил работа.
След това, ако имаш желание, може да си приспособиш плексигласов или стъклен похлупак, който да нахлузиш отгоре и да запазиш моделчето от прахоляк, пръсти и пр. Аз поне съм го правил, с 3 мм. стъкло и прозрачен силикон. А и е несравнимо по-удобно за пренасяне:)
Иначе идеята с пробиване на дупчица не е лоша, но крие куп рискове. Да не говорим, че освен да пускаш вътре тежестите, ще трябва да мислиш и как да ги фиксираш, за да не "трополят" из вътрешността, освен ако не намериш подходяща компактна кухина.
Аватар
nick_wolf1
Маниак
Маниак

Мнениеот freakyvr » 25 Фев 2007, 20:24

Много благодаря за получените съвети, но аз все пак си бях наумил нещо и така и о реализирах.

SR 71 Blackbird /by Revell/ - внимателно му отлепих с ножче кабината - тя е малка и здрава и затова няма опасност от счупване /според мен/. Под нея просто си беше дупка и сложих точно изрязано парче олово изрязано от лист олово. Залепих го с Loctite за вътрешността и след това монтирах и залепих кабинката. Стана чудесно, много съм доволен, като изключим, че самия модел или по-скоро самия самолет не ме грабва някакси.

F 15 Eagle /Ревел/ - пак с ножче демонтирах кабината обаче под нея се затваряха плътно двете плоскости от който е съставено тялото и се наложи да пробия дупка с бургия 1.5мм после 2.5мм и през спуснах оловото и го залепих. сега се чудя дали да не прикрия някак дупчицата преди да монтирам кабината. Този модел повече ме зарадва понеже имам слабост към изтребителите, а и не предполагах че така лесно ще се оправи.

Значи и при двата оглеждах и други от предложените идей, но щеше да бъде по-неудачно да се пробие дупка в корпуса където ляга колесара.

Направил съм снимки - преди и след и особено на F 15 много добре се получиха, обаче за сега нямам с какво да ги прехвърля от тела на pc-то.

Въпреки всичко пак се замислям за поставка, а и се чудя как да ги опазвам от прах понеже нямам витрина на секцията където се подвизат.
freakyvr

Мнениеот valko-bg » 25 Фев 2007, 21:59

Откритите модели действително събират прах. Замисли се на колко време и как ще ги почистваш, особенно местата около бомби, ракети и тем подобни. Риска да го обезоръжаваш или поочупваш при всяко чистене е доста голям. Ник Уолф е прав. Във веригите ":Мосю Бриколаж", "Кауфланд", "Практикер" и др. такива има готови рамки, каквито ти душа иска, а и има первази с различни профили от които да си изработиш поставка. Там продават и листове прозрачен плексиглас, с различна дебелина, както стъклото. Ти решаваш. Незнам доколко държиш на моделите си. При мен всичко е поставено във витрини, които имат уплътнения, за да не влиза прах в тях или в кутии, които също са добре уплътнени. На открито държа само стари моделчета в 72- мащаб, които се чудя на кого да подаря, включително и един Ф- 15Е :D .
Аватар
valko-bg
Ненадминат
Ненадминат

Re: Последващо поставяне на тежест?

Мнениеот playback » 10 Фев 2012, 22:20

ще ползвам тази тема за да питам един въпрос

Никъде в форума не намерих статия за тежестите - какво се използва за тежести - доколкото разбрах риибарски тежести стават, но как ги закрепяте така че след това да не се разпиляват из корпуса на самолета ?
Аватар
playback
Начинаещ
Начинаещ

Мнениеот DDt » 10 Фев 2012, 22:24

Уху так е най-добре. Може и пластелин. С каноколит не е оферта, понякога изпуска и получаваш дрънкалка.
Блог/My personal blog: http://redlinemodels.wordpress.com
Аватар
DDt
Ненадминат
Ненадминат

Мнениеот p373r » 10 Фев 2012, 22:41

playback написа:Никъде в форума не намерих статия за тежестите - какво се използва за тежести - доколкото разбрах риибарски тежести стават, но как ги закрепяте така че след това да не се разпиляват из корпуса на самолета ?

Епоксидно лепило, Милипут, запречвам носа с литник, за да не се търкалят.
- Суперлепилото е тънко и трошливо - не издържа вибрации. Рискуваш при някое бърсане на прах да се премести и моделът пак да си седне на задната част.
- Пластелинът е мазен, колега от друг форум показа петна по боята въпреки затворения нос.
He's crazy Lou, he builds toy airplanes!
Ooh! Whip Me, Beat Me, Make Me Carve Laminated Sheet Styrene!
Аватар
p373r
Маниак
Маниак

Мнениеот Milowitz » 10 Фев 2012, 23:04

Най-добре е да омесиш в милипут рибарски тежести и преди тестото да се е втвърдило да натъпкаш носа.Смущава ме само думичката ти "последващо"!Да разбирам ли ,че модела е слепен и си е вирнал носа?
Любомир Николов (Мilowitz)

Изображение
Аватар
Milowitz
Ненадминат
Ненадминат

Мнениеот p373r » 10 Фев 2012, 23:46

Milowitz написа:Смущава ме само думичката ти "последващо"!Да разбирам ли ,че модела е слепен и си е вирнал носа?

Любо, темата е стара, това е друг колега, не автора на първия пост :)
He's crazy Lou, he builds toy airplanes!
Ooh! Whip Me, Beat Me, Make Me Carve Laminated Sheet Styrene!
Аватар
p373r
Маниак
Маниак

Мнениеот Milowitz » 11 Фев 2012, 00:09

Уф,така е.Но пък метода е същия. :)

Най-добре е да омесиш в милипут рибарски тежести и преди тестото да се е втвърдило да натъпкаш носа.
Любомир Николов (Мilowitz)

Изображение
Аватар
Milowitz
Ненадминат
Ненадминат

Мнениеот playback » 11 Фев 2012, 12:08

мерси
добих представа 8)
Аватар
playback
Начинаещ
Начинаещ

Мнениеот =VNVV=Rosev » 11 Фев 2012, 22:00

АКО си сглобил самолета варианта който можеш да приложиш е следния.Дано в носа има подходяща кухина ,купуваш от някой ловен магазин съчми №11(най ситните) ,пробиваш малка дупчица на най невидимото место и оттам внимателно ги пускаш вътре до постигане на желания резултат.
Аватар
=VNVV=Rosev
Ненадминат
Ненадминат

Следваща

Назад към Изработка на модела. Инструменти / Building a Scale Model. Tools.