Алуминиево фолио

Всичко за сглобяването на модела. Инструменти, техники и правила. Последователност.

Алуминиево фолио

Мнениеот corsair » 21 Окт 2009, 15:23

Здравеите, имам мерак да си направя модел, който да бъде облепен с алуминиево фолио. Обаче не съм сигурен как точно трябва да го направя. Ще ви бъда благодарен ако някой ме просветли по въпроса. Преди време докато разглеждах някъде из виртуалното пространсво попаднах на такава статия, но не мога да я намеря. Ако може да ми дадете някакви съвети за лепило, оформяне на покритието и др. Извинявам се ако съм пуснал темата където не трябва :?
corsair
Начинаещ
Начинаещ

Re: Алуминиево фолио

Мнениеот ARTU » 21 Окт 2009, 16:06

Ами там е голяма играчка - изрязва се панел по панел, или елементи с еднакъв цвят - от еднакво фолио. Има се предвид, че реалните самолети изглеждат като "съшити" от отделни парчета метал, с различен нюанс. Фолиото може кухнвенско, може от сладзки, шоколади и т.н. Важно е да е тънко.
След изрязване елемента се поставя на място за да се ровери пасването. Залепва се от средата към края, като внимателно се изкарват въздушните мехурчета и с притискане се принуждава фолиото да приеме формата на модела. Доизрязва се по краищата и се дооформя по разшивката или елементите на екстериора - с тъп молив, подходящо парче дърво или пластмаса. Разшивката се оформя с добре подострен молив или клечка за зъби.
Силно ожулване може да се имитира с шлайф паста или най-обикновена паста за зъби. Фолиото позволява да направим и характерно очукване по повърхностите. Според мен би имало проблем при маскирането - може да се отлепи станиола с махането на маската. С декали не би трябвало да има проблеми.
Активни проекти: FW-190A-8/R-11 (REV) ██[][][] ; FW-190F-8 (REV) ██[][][]
Аватар
ARTU
Домакин
Домакин

Мнениеот as9993 » 21 Окт 2009, 19:08

А аз да попитам-с какво лепило трябва да се лепи?Секундно или Ц200? :)
as9993
Начинаещ
Начинаещ

Мнениеот ARTU » 21 Окт 2009, 19:11

Бавносъхнещо. Секундното не позволява донагласяне.
Активни проекти: FW-190A-8/R-11 (REV) ██[][][] ; FW-190F-8 (REV) ██[][][]
Аватар
ARTU
Домакин
Домакин

Мнениеот Dare_Devil » 22 Окт 2009, 16:25

Аз бих ползвал разредено Ц-200. Според мен би трябвало да стане идеално.
Аватар
Dare_Devil
Напреднал
Напреднал

Мнениеот corsair » 25 Окт 2009, 18:47

Ето я и статията за която става въпрос http://dishmodels.ru/gshow.htm?p=1944 . Само дето тук става ясно, че човека ползва някаква алуминиева лента с лепило!? Ако някои има представа от къде мога да си намеря такава :beer: ? Иначе благодаря за съветите. До тук опитах с няколко лепила и Ц 200-то е наи-добро.
corsair
Начинаещ
Начинаещ

Мнениеот evgeni 200 » 25 Окт 2009, 18:54

Ц-200 лепи ли добре фолиото ,че аз ползвам фолиото като делител от него и ми е малко странно ?
Евгени Еленков
Аватар
evgeni 200
Ненадминат
Ненадминат

Мнениеот KONGO79 » 02 Дек 2009, 20:20

В магазините за художници, не знам дали във всички, но в Слънчогледи със сигурност има, се продава специално лепило за варак. Ако някой не знае, варака е изключително тънко метално фолио, обикновено златно или сребърно /всъщност преди време бях мярнал и алуминиево, но докато се наканя да си купя за проба и то взе че свърши :bad: /. До момента не съм попадал на по-добър вариант за лепене на фолио, чувал съм, че и Bare metal Foil tm също произвеждат лепило за фолио, но не съм си поръчвал, респективно използвал. Що се отнася до самозалепващото алуминиево фолио, пробвал съм го в/у два модела и не съм особено очарован поради една основна причина - твърде дебело е за нашите цели, а и слоят лепило не е особено тънък. Съответно качествено изглаждане и полиране, особено на повърхности със сложни криви е невъзможно /пробвал съм какво ли не, гумени зъболекарски валяци на ниски и високи обороти с минидрила, кечета, полир пасти, метални тръбички и др., но с променлив и никога пълен успех/. Ако имате желание ще направя и пусна снимки на опитите със самозалепващото, но нещата които правих с кухненско фолио и лепило за варак отдавна не са в мен защото бяха за подаръци и са при новите си собственици.
Аватар
KONGO79
Маниак
Маниак

Мнениеот LZ-BTA » 02 Дек 2009, 22:03

Всеки гяволък в моделизма е полезен, на мен ще ми е интересно да видя какво си постигнал.
Александър Ненов,
facebook : Alexander Nenov
Аватар
LZ-BTA
Маниак
Маниак

Мнениеот KONGO79 » 04 Дек 2009, 19:18

Ето снимки http://s205.photobucket.com/albums/bb61/kongo79/ . Нарочно ги качих в бъкета и ги давам като линк към галерията, защото идеята е да се видят всички дефекти /накъдряния, резки, избледнявания и т.н./ които така и не мога да отстраня и ги качих с по-голям размер. Снимките са доста, като повечето не са на фокус ама пусти мързел - домързя ме да извадя статива, домързя ме да вадя и нареждам лампите, както и ме домързя да направя подбор на фотосите преди да ги кача. Самия модел не му обръщайте особено внимание, това е първият ми опит, от преди доста време, за конверсия /това е отвратителното дърво на Хелер, което уж трябва да е N, ама е по-скоро кофти опит за късно D/ и го ползвам като опитна мишка за "метални ефекти".
Аватар
KONGO79
Маниак
Маниак

Назад към Изработка на модела. Инструменти / Building a Scale Model. Tools.