Лепило

Всичко за сглобяването на модела. Инструменти, техники и правила. Последователност.

Мнениеот de_kata » 19 Окт 2007, 13:49

Корселинът е страхотно лепило. Също така можете да сложете малко количество в шишенце от хапчета и да го смесите с пласмаса която той може да разтвори. Така лесно можете да лепите големи детайли, които не пасват идеално един към друг. Когато исъхне става много здраво.
Аватар
de_kata
Начинаещ
Начинаещ

Мнениеот diman » 27 Дек 2007, 03:05

Каква е разликата между Tamiya cement A№ 87003 и EXTRA-ΤΗΙΝ CEMENT A№ 87038 ,за да избегна недоразумения като равелското лепило за фанари.И въпрос встрани от темата за лепилата моделите на Academy и по точно № 13409, 13404 имат ли проблеми с оцветяването с четка и равелски емай бои, както това се получи с Roden 234/1.
Аватар
diman
Напреднал
Напреднал

Мнениеот angel4o » 27 Дек 2007, 09:35

diman написа:Каква е разликата между Tamiya cement A№ 87003 и EXTRA-ΤΗΙΝ CEMENT A№ 87038 ,за да избегна недоразумения като равелското лепило за фанари.

EXTRA-ΤΗΙΝ CEMENT A№ 87038 се води лепило за челни сглобки - двете части ги напасваш както трябва да са и с това лепило прокарваш леко по шева, капилярния ефект върши останалото.
Изображение

Изображение

Ангел Спасов / Angel Spassov
Аватар
angel4o
Специалист
Специалист

Мнениеот eagle1 » 04 Яну 2008, 14:21

най-общо казано във вискозитета. Extra Thin си е като вода което му позволява да действа с т.н. капилярен ефект, т.е когато фугата е достатъчно малка, е достатъчно да капнеш в единия край и лепилото само да сигне до другия. Наистина основно се ползва за челни сглобки. Чел съм ревючта в които разни хора успешно го ползват за премахване на "мустака" останал върху пластмаса в мястото на контакт на половинките на матрицата. Разбира се това не се прави където може да се шкури, а на "криви" места, като примерно имитации на гофрирани гумени маншони...
Изображение
Аватар
eagle1
Специалист
Специалист

Мнениеот p373r » 15 Фев 2008, 16:11

понеже темата е "Лепило" бих искал да попитам с какво лепите драгонските DS tracks или имитациите им на гуми, които като че ли са от подобен материал.

имам два техни бронирани Хамъра, гумите са от по-мек материал, а джантите са стиренови и нямам идея ще хване ли обикновеното хумбролско или ревелско лепило.

[ преди време лепих два подобни детайла (стирен и нещо подобно на този материал) със суперлепило (обичайното не хвана), при което двата материала се втвърдиха и се напукаха, след което детайлите се разпаднаха. новия опит би могъл да послужи за диорама на две изгорели хъмвита, но такива упражнения ще запазя за периода на кризата на средната възраст. ]

благодаря предварително.
Аватар
p373r
Маниак
Маниак

Мнениеот Milowitz » 15 Фев 2008, 16:50

Сега работя в/у драгонски Hummel.Веригите залепих с Локтайт гел.Проблеми -никакви.
Любомир Николов (Мilowitz)

Изображение
Аватар
Milowitz
Ненадминат
Ненадминат

Мнениеот DDt » 15 Фев 2008, 17:47

По западните форуми посочват, че става и с "обикновено моделистко лепило".
Аватар
DDt
Ненадминат
Ненадминат

Мнениеот Stupid_boy » 15 Фев 2008, 19:32

гуми върху джанти не се лепят!
само се надяват и толкова.
Аватар
Stupid_boy
Специалист
Специалист

Мнениеот p373r » 16 Фев 2008, 01:36

Stupid_boy написа:гуми върху джанти не се лепят!
само се надяват и толкова.

и аз това чета. не мисля да "търкалям" хъмвитата, но ме притеснява да не "светне" в горния край между джантите и гумите с времето (и от разтягането при надяването на джантите).

благодаря за помощта.
Аватар
p373r
Маниак
Маниак

Мнениеот eagle1 » 19 Фев 2008, 14:48

Няма нищо да светне - Материала си е еластичен и прекрасно се връща в изходно положение. Не само този на Dragon, но и на АСЕ и на всички други. Ако срещнеш трудности при нанизването, спокойно можеш да ползваш сапунена вода, която да улесни нанизването (малиии как звучи :censored: :oops: ) А Dragon-ски вериги съм лепил с китайски каноконлит, купен от магазин за 1 лев, също безпроблемно. Просто ми се наложи да подържа по-дълго време, преди да хване достатъчно добре.
Изображение
Аватар
eagle1
Специалист
Специалист

Мнениеот LuciferBG » 30 Юли 2008, 17:27

Едно въпросче....започнах работа по първия си модел с гумени елементи - Тигърче. Та прочетох за начините на лепене на тракове на различни производители. Аз правя модела на тръмпетър. Там отново ли се използват моментните лепила? Имам такова - Лок тайд черна опаковка (Black Label :lol: ) и с него лепя фотоец. Но дали става за гума. Питам, за да не се окаже, че като го нацапам, ще я разяде и айдеееее........
Аватар
LuciferBG
Маниак
Маниак

Мнениеот nick_wolf1 » 30 Юли 2008, 20:42

Това не е гума, PVC е, викат му още винил. Нищо няма да се разяде, само не е ясно колко е приемливо да се лепят гъвкави части с лепило, което засъхва твърдо. Иначе няма причина да не хване.
Между другото, добре е да внимаваш с PVC-то щото понякога има лошия навик да разяжда пластмасата. С някакъв излиращ слой от лак е добре да се застраховаш.
Групова тематична изработка "P-47":
Nick_Wolf1 P-47D Academy 1/48
Wolf P-47D Academy 1/48
Аватар
nick_wolf1
Маниак
Маниак

Мнениеот Milowitz » 30 Юли 2008, 21:08

Nick Wolf е прав за свойстото на винила да "яде"пластмасата.Това съм забелязвал при винилови вериги на UM и древния Airfix.С тези мисля няма да има проблем,поне никъде не съм засичал някой да е "изцвилил"за такъв проблем.

Освен каноконлит,няма друго решение.Варианта с телбот или лепене чрез нагряване не върши работа,защото се вижда от самолет.

Слепването на двата края на веригата го направи в/у ленивеца на място което хем веригата лежи на него,хем е вече под калника.Лепи към пластмасата първо единия край,а после залепи другия край отгоре.Не се опитвай да залепиш веригата и после да е нахлузиш на ходовата част.Ползвай ГЕЛ !

Изображение
Аватар
Milowitz
Ненадминат
Ненадминат

Мнениеот nick_wolf1 » 30 Юли 2008, 22:18

А дали няма да стане с универсално лепило? От това дето се маже на двете повърхности, а после се чака и като позасъхне, тогава се притискат частите.
С гел мисля, че е ОК, но просто от "нАучен" интерес се питам за това лепило. Пък нямам винилови части да пробвам. А на опаковката пише, че лепи твърдо PVC.
Групова тематична изработка "P-47":
Nick_Wolf1 P-47D Academy 1/48
Wolf P-47D Academy 1/48
Аватар
nick_wolf1
Маниак
Маниак

Мнениеот Milowitz » 30 Юли 2008, 22:31

Хъм,добра идея.Имам ненужни винилови вериги,ще пробвам и утре ще ви кажа. :)

Изображение
Аватар
Milowitz
Ненадминат
Ненадминат

ПредишнаСледваща

Назад към Изработка на модела. Инструменти / Building a Scale Model. Tools.