Лепило

Всичко за сглобяването на модела. Инструменти, техники и правила. Последователност.

Лепило

Мнениеот diman » 08 Окт 2007, 00:33

Аз ползвам това Изображение]но не съм доволен, бавно свързва и недостатъчно здраво ,според мен де.В темата за инструментите има много лепила но повечето са варианти на каноконлита.Нека всеки да си сподели опита с различните лепила които е ползвал.И най-вече кое е "моделисткото" му лепило.Аз си се върнах на Бизон-а не е моделистко но стяга бързо ,здраво,а и аз нямам прозрачни детайли които да побелеят.
Аватар
diman
Напреднал
Напреднал

Мнениеот martin666 » 08 Окт 2007, 08:21

аз лично ползвам лепила според това какво лепя
но като цяло - contacta professional на revell ако не са боядисани
иначе разни бързи лепила
а за това което ползваш - прав си - бавно и нездраво е
Аватар
martin666
Моделист
Моделист

Мнениеот =VNVV=Rosev » 08 Окт 2007, 08:36

Показаното лепило е специално-само за фанари (нямям идея защо е в толкова голяма опакавка) Аз също си купих такова и отначало му теглих една но после разбрах за какво е и за там върши добра работа -не зацапва прозрачните части и не ги замъглява.
Аватар
=VNVV=Rosev
Ненадминат
Ненадминат

Мнениеот ARTU » 08 Окт 2007, 10:01

Ползвам различни лепила, в зависимост от това, какво лепя. Пластмасовите детайли - BISON Universal или Loctite Liquid и Loctite Gel. Гелът - когато се налагат малки корекции, преди залепването. Разбира се, цианоакрилатните лепила (т.нар. "секундни") използвам преди всичко при монтажа на смолни и фотоецвани детайли. И НИКОГА за розрачни детайли, тъй като ги "заскрежават" с изпаренията си.
Пластмасата, залепена с цианоакрилатно лепило, е чуплива в мястото на сглобката и ако е подложена на натиск се пука в неподходящия момент.
И все пак - моят злощастен PZL-23 (за който съм писал в "Моята тема") не претърпя съществени повреди след падането на CRT монитора отгоре му именно защото беше лепен с цианоакрилатно лепило - просто се разпука по шевовете и по този начин минимизира щетите.

Изображение

Все още не съм се снабдил с подходящо лепило за прозрачните детайли. Пробвах с едно С-200 на фирма ЕТ"Кара", но противно на опита ми с с него в други случаи, това си остана бяло и не промени цвета си в прозрачен. Та така окепазих Газ-АА :oops: Защото в подобни случаи е добре да се пробва на излишно парче пластмаса, преди да се нанесе на модела. Винаги съм казвал, че бързането е противопоказно на моделизма 8) :?
Активни проекти: FW-190A-8/R-11 (REV) ██[][][] ; FW-190F-8 (REV) ██[][][]
Аватар
ARTU
Домакин
Домакин

Мнениеот eagle1 » 08 Окт 2007, 11:15

Напоследък ползвам лепила на Tamiya и съм изключително доволен. Преди съм олзвал и Contacta Precision на Revell и също съм с добри впечатления. До скоро за остъкления ползвах една туба лепило на Хенкел от рода на Ц-200 обаче свърши и сега съм се заредил с лепило ма Mr. Hobby за целта. За сега съм го ползвал само веднъж за залепване на отлепил се фанар и съм с добри впечатления - хвана почти мигновенно без да се налага продължително фиксиране на детайла, както понякога ми се е налагало при ползване на лепила от рода на Ц-200.
Изображение
Аватар
eagle1
Специалист
Специалист

Мнениеот javelin » 08 Окт 2007, 21:01

Нормално е да се ползват различни лепила за различните детайли.
Аз например ползвам следните лепила
За големи части (фюзелажи, крила) - Contakta liquid Special - Revell съхне по-бавно и имам време да намажа добре цялата част.
За по-малки - на Агама тол хваща доста по-бързо.
За малки пукнатини и фуги - Extra thin Cement на Tamiya за тези случаи просто е перфектно
За прозрачни части - Cristal Micro Clear
И естествено цианоакрилатно (Loctite Gel) за фотоец и смола.
Diman пробвай по-малката разфасовка на това лепило. Имам чувството, че вносителите на Revell са го внесли преоценено. Поне това, което купувах от София, нямаше нищо общо с малката разфасовка.
Аватар
javelin
Маниак
Маниак

luxor

Мнениеот luxor_bs » 08 Окт 2007, 22:01

Аз ползвам лепилото CONTACTA на revell лошото :nono: му е че липи бавно и смятам да започна с Lock Tide . :)
Последна промяна luxor_bs на 09 Окт 2007, 13:53, променена общо 1 път
luxor_bs

Мнениеот mrwrong » 08 Окт 2007, 22:25

Здравейте на всички в този цудесен форум.
По въпроса с лепилата за всичко с изключение на фанарите използвам корселин. Разтваря пласмасата и по този начин съединява детайлите перфектно . Ползвал съм какви ли не лепила но най ми харесва корселина . За фанарите изплозвам на Revell Contacta Special
Аватар
mrwrong
Начинаещ
Начинаещ

Мнениеот ZUM » 08 Окт 2007, 23:06

Единственото лепило, което съм ползвал за модели е това на ревел - Контакт. Използвам го за всички детайли (при танковете няма прозрачни). Доволен съм от него, но не мога да кажа категорично мнение отностно качествата му, защото не съм ползвал никакво друго лепило.
Аватар
ZUM
Специалист
Специалист

Мнениеот p373r » 09 Окт 2007, 10:47

Loctite Moment навсякъде; Humbol Poly Cement при големите модели. друго нищо.

всъщност не знам дали сте пробвали, но ако почистите добре фанарите с чисто парче сух памучен плат се избягва замъгляването. естествено важно е след това да не пипате прозрачната част на фанара (поне докато изсъхне цианакрилата).

поне аз с това проблеми нямам.
Аватар
p373r
Маниак
Маниак

Мнениеот nick_wolf1 » 09 Окт 2007, 11:17

Между другото, това не е лишено от смисъл. Парите на цианакрилата мисля, че взаимодействат с мастните киселини и се получава въпросният "скреж". Ако сте гледали "Ченгето от Бевърли Хилс 2", там Еди Мърфи "прояви" отпечатък от картонено кибритче, като го сложи в близост до капка моментно лепило и отпечатъкът "цъфна".
Ако прозрачната част е старателно обезмаслена, току виж, проблемът може и да не се прояви. Все пак, специалните лепила за прозрачни части, поне за мен, са за предпочитане:) Но има случаи, когато по остъклението се лепят разни фотоецвани джвъчки, дръжки, шини и т.н., а лепилото за прозрачни части да не е достатъчно здраво.
Групова тематична изработка "P-47":
Nick_Wolf1 P-47D Academy 1/48
Wolf P-47D Academy 1/48
Аватар
nick_wolf1
Маниак
Маниак

Мнениеот ARTU » 09 Окт 2007, 11:30

За слепване на фотоецвани детайли или фини стъкълца на кофти места, по съвет на eagle1 :knee: , ползвам прозрачен лак.
Активни проекти: FW-190A-8/R-11 (REV) ██[][][] ; FW-190F-8 (REV) ██[][][]
Аватар
ARTU
Домакин
Домакин

Мнениеот killer_loop » 09 Окт 2007, 13:29

Аз за пластмасовите части ползвам локтаид гел,за фотоец-канаконлит или друго моментно лепило,а за прозрачни части-ц 200 или ц 300
killer_loop
Напреднал
Напреднал

Мнениеот DDt » 09 Окт 2007, 20:06

mrwrong написа:...а всичко с изключение на фанарите използвам корселин....

Аз пък не ползвам кореселин...
Но пък може да споделите каталожния номер на лепилото за фанари на Ревел.
Аватар
DDt
Ненадминат
Ненадминат

Мнениеот diman » 09 Окт 2007, 20:31

39606 Contacta Liquid Special, paste (Flasche 30 g) ей го на ревелчето :)
Аватар
diman
Напреднал
Напреднал

Следваща

Назад към Изработка на модела. Инструменти / Building a Scale Model. Tools.