PWS-26 - въпрос за камуфлаж

Търсите схема? Или сте намерили интересна схема? Споделете я!

PWS-26 - въпрос за камуфлаж

Мнениеот Joruel » 08 Окт 2009, 15:01

Намирам една единствена снимка на този самолет на българска служба.
Ето я и нея:

Въпросът ми е - на вертикалния стабилизатор не ви ли се струва, че е български трибагреник? Защото гледах една картинка, на която самолетът е вече с андреевски кръстове и там стабилизаторът е жълт. Има и червено около двигателя. А тук май е само жълто? Доста зле е качеството на снимката, но това е, което има...

ПС: Оправих линка!
Последна промяна Joruel на 08 Окт 2009, 15:56, променена общо 3 пъти
Аватар
Joruel
Моделист
Моделист

Re: PWS-26 - въпрос за камуфлаж

Мнениеот LuciferBG » 08 Окт 2009, 15:08

мммммм линка ни води дооооо.... нищо :D
Марин Марков
Аватар
LuciferBG
Маниак
Маниак

Мнениеот ARTU » 08 Окт 2009, 17:55

Потърси снимки. Или хубава монография. Techmod предлагат декали за този с жълтия вертикален стабилизатор.

Активни проекти: FW-190A-8/R-11 (REV) ██[][][] ; FW-190F-8 (REV) ██[][][]
Аватар
ARTU
Домакин
Домакин

Мнениеот Joruel » 13 Окт 2009, 12:29

Никакви други снимки не откривам из нета. Питам се, ако в началото самолетът е носил кръстове за храброст, не е ли било най-вероятно вертикалният стабилизатор да е трибагреник, както повечето други по това време, преди въвеждането на андреевския кръст?
Аватар
Joruel
Моделист
Моделист

Мнениеот Milowitz » 13 Окт 2009, 12:46

На снимката ,която си качил в началото,мисля си личи трибагреника.
Любомир Николов (Мilowitz)

Изображение
Аватар
Milowitz
Ненадминат
Ненадминат

Мнениеот dian_avi » 19 Фев 2010, 01:10

Milowitz написа:На снимката ,която си качил в началото,мисля си личи трибагреника.

Да, определено има трикольора на опашката. Ето и снимката в малко по-добра резолюция:

Аз имам друг въпрос към всички вас: Какъв е цветът на капотажа и шлейфа назад. Следвайки логиката , би трябвало да е светло син, но на снимката ми прилича повече на жълт. Ще се радвам да чуя вашите разсъждения по темата.
А ето и още малко към материала за размишление:

Поздрави
Диан Донев
Аватар
dian_avi
Напреднал
Напреднал

Мнениеот ARTU » 19 Фев 2010, 07:47

Едва ли е червен, тъй като на черно-бели снимки червеният цвят излиза тъмен (също като зеления). Сравнявайки с бялото на вертикалния стабилизатор ми се струва, че е леко по-тъмно. Но пък е точно с цвета на капота на двигателя. И ако той е жълт, то и шлейфът би следвало да е жълт.
Активни проекти: FW-190A-8/R-11 (REV) ██[][][] ; FW-190F-8 (REV) ██[][][]
Аватар
ARTU
Домакин
Домакин

Мнениеот javelin » 19 Фев 2010, 22:22

И аз съм за жълт.
Син шлейф не съм срещал на български самолети, а определено не е червен. Може да се сравни с долния край на опашката
Димитър Димитров
Снимки от моделите, по които работя в пълен размер можете да видите тук http://www.box.com/s/9vd5uj9mdql615tsx7jp
Аватар
javelin
Маниак
Маниак

Мнениеот CECO » 20 Фев 2010, 00:35

светло синия цвят на черно бели снимки от това време например на чучулигите изглежда по тъмен.би трябвало да е жълто но малко по светло от това което се е използвало тогава в българия.другия камуфлаж ми се вижда измислен поне дакато не видя снимка на която да има нещо общо с него.такъв не знам да се използвал.
CECO
Начинаещ
Начинаещ

Мнениеот dian_avi » 20 Фев 2010, 01:01

Привет,
Не случайно съм писал за светло синьото. Някъде бях чел за тази идентификация. В определен момент( не знам точно коя година) изтребителите са били с жълт нос и шлейф, ударните самолети- с червен, а разузнавателни и вспомагателни- светло син. Нямам представа колко време е просъществувало и каква е била логиката на охарактеризиране на даден самолет, но е факт. И на тази стааара рисунка ( от 197...и някоя година) това го има.

Освен това , има и други снимки с не много ясен цвят на капотаж-шлейф. Като този Не-51 например:

Цветът е всякакъв друг, но не и червен, както се трактува навсякъде по цветните профили. Само го сравнете с кръста за храброст. По-скоро съм склонен да смятам , че е жълт. А , още по-смело предположение- златен :? В чест на Симеончо, както пише отдолу на крилете: :bravo:

Помогнете ми! Мисля, че ако поръзсъждаваме заедно, ще излезе нещо смислено...

Поздрави
Диан Донев
Аватар
dian_avi
Напреднал
Напреднал

Мнениеот Milowitz » 20 Фев 2010, 01:09

На втората снимка на Диан.Между борт номер 11 и "кръста за храброст" има хоризонтално разположен трибагреник.Бяло,зелено,червено.Зеленото е най-близко до цвета на шлейфа.Може и синьо.Въпреки ,че не вярвам на стара полска монография и техните цветни снимки.

Изображение
Аватар
Milowitz
Ненадминат
Ненадминат

Мнениеот dian_avi » 20 Фев 2010, 23:57

Е, тези не са от стара полска монография. Дело са на Пеньо Пенев, и са публикувани в новата книга на Димитър Недялков "Самолетостроенето в България" . Съжалявам за лошото качество, но нямам скенер под ръка.
Освен това, днес поговорих с мой приятел , човек отдавна изкушен и доста сведующ в Българската авиация. Та той потвърди че такава "шарения" е съществувала до 40 година, когато е въведен като опознавателен знак Андреевския кръст. След това, носовете и вертикалните кормила на всички самолети са били пребоядисани в жълто. Е, естествено, като всяка заповед в нашата армия и тази е изпълнявана 5 за 4, та на това дължим разнообразните вариации, които всеки от нас е виждал.
Апропо, нали сте виждали тази снимка :

Тя е много онагледяваща това, за което писах по-горе. И, най-интересното: според мен, тази снимка е причината за ето това:

Поляците явно са решили, че това е стандартна схема :D :D :D Щот не ни познават! И аз като Цецо, докато не го видя това на снимка - не мога да го приема за истина.
За съжаление , никой не можа със сигурност да ми каже какъв цвят е носът на PWS-26. така че, в последствие ще поекспериментирам и ще реша- жълт или син...

Поздрави
Диан
Аватар
dian_avi
Напреднал
Напреднал

Мнениеот Milowitz » 21 Фев 2010, 00:00

Един жълт и един син,па който е по-верен,той да е. :D

Изображение
Аватар
Milowitz
Ненадминат
Ненадминат

Мнениеот dian_avi » 21 Фев 2010, 00:06

:D :D :D :D
Вярно! Пращай още един тогава! :wink:
Аватар
dian_avi
Напреднал
Напреднал

Мнениеот Joruel » 05 Мар 2010, 10:07

Диане, ще се радвам, ако покажеш във форума напредъка с ПВС-а. И аз го имам и си чака реда :)

Колкото до Хайнкела, тази 11-ка е много странна... Този хоризонтален трибагреник...къде му е червената лента? И още - в основата на опашката забелязвате ли как парчето метал, което се съединява с тялото, е в друг цвят? Същият е и на горната част на хоризонталните стабилизатори...Червен?
Аватар
Joruel
Моделист
Моделист

Следваща

Назад към Камуфлажи, схеми, чертежи / Camouflages, drawings